Co jsou takzvané „duhové děti“ a jak k tomuto označení došlo? Pravděpodobně se budete divit

Symbolika duhy bývá často spojována s mnohými šťastnými momenty či skutečnostmi. Zajímavý je však význam označení „duhové dítě“.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná jste o nich ještě neslyšeli, ale je možné, že už k vám pojem „duhové dítě“ dolehl. Většina lidí si nejspíše představí rozesmáté a spokojené dítě, které si užívá života nebo, jak se také říká „je to dítě štěstěny“. Ani jedna představa však není tak úplně správná a toto označení nese zcela jiný význam. Ten mimo jiné vysvětluje také úspěšná Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI, působící například v Americké asociaci sester nebo Národní lize ošetřovatelství.

Pojem „duhové dítě“

Přestože většina lidí příliš neví, co si pod označením „duhové dítě“ představit, je vysvětlení mnohem jednodušší, než se může zdát. Stačí se zaměřit na to, co symbolika duhy představuje, a tedy jakousi novou naději a krásu vždy po dešti či bouři. Poté tento význam propojte s dětským světem a vyjde vám jednoznačný výsledek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Označení „duhové dítě“ poukazuje právě na takového potomka, který se narodí jako druhý po ztrátě toho prvního v důsledku potratu, narození mrtvého dítěte či po novorozenecké smrti. Pro své rodiče je pak takové dítě hotový dar z nebe, a také doslovné štěstí po tom, co jejich srdce ranila ztráta prvního potomka. je to opravdu stejné, jako když se po dešti objeví na obloze duha.

Smíšené emoce rodičů

Přestože je pro většinu rodičů narození živého a zdravého dítě nesmírná radost a štěstí, u rodiny s takzvaným „duhovým dítětem“ však bývají tyto emoce doprovázeny také dalšími silnými pocity. Mezi ty patří například neustálé zamýšlení se nad osudem sebe sama i svého dítěte, ale i strach a úzkosti z opětovné ztráty. I když tak tyto „duhové děti“ bývají pro své rodiče hotovým lékem na bolest z předchozí ztráty, mohou být rodiče často plni strachu a nejistoty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Před narozením dítěte

Dříve než však „duhové děti“ přijdou na svět, musí každá matka podstoupit celý proces těhotenství. Ten však v tomto případě může být velmi složitý, a to zejména z emocionálního hlediska. Mnoho nastávajících rodičů, a zejména matek, se často setkává s pocity viny, smutku, ale i úlevy a nadšení. Emoce mohou být způsobeny také poporodními depresemi, ke kterým má sklon řada žen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepší možností je najít tu správnou podporu a oporu právě u partnera, ale i blízkých přátel, rodiny či známých. Pomůže také konzultace s odborníky nebo s někým, kdo si podobně smutnou zkušeností již prošel. Dobrou volbou pro odreagování a načerpání pozitivní energie a myšlenek je také častá relaxace, meditace nebo i psaní deníku či pořízení pejska nebo jiného domácího mazlíčka.

Výjimečnost „duhových dětí“

I když pro každého rodiče je jeho dítě to nejzázračnější a nejmilovanější, „duhové děti“ jsou zvláštní právě v tom, že dokážou symbolizovat dva zcela rozdílné pocitové protipóly, a to radost i smutek. Nemusí tomu tak být vždy, ale pro rodiče raněné ztrátou předchozího mimika je narození toho dalšího velkou nadějí na splněný životní sen, ale také si s sebou svou bolest mnohdy nosí až nadosmrti. Ať už však máte či nemáte „duhové dítě“, darem je naprosto každé a každé dokáže naplnit srdce svých rodičů nekonečnou láskou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Znáte někoho kdo je nebo má „duhové dítě“? Podělte se s námi v komentářích.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články