Nenápadný problém, který je poměrně těžké odhalit. Jediným způsobem jsou krevní testy, pokud se vysoký cholesterol neléčí, může způsobit závažné potíže.
Cholesterol je voskovitá steroidní látka produkovaná játry, nerozpustná ve vodě, která tudíž nemůže sama procházet tělem. Ačkoliv se většinou zmiňují jeho špatné vlastnosti při jeho vysokých hladinách, sám o sobě je pro život absolutně nezbytný. Jak píše lékařka Angela M. Bell, tak se jedná například o tvorbu vitamínu D, ale také buněčných membrán či některých hormonů. Ovšem je pravdou, že vysoká hladina cholesterolu je téměř bez příznaků, přitom může způsobit mnoho problémů. Dokonce i mrtvici či infarkt.
Cholesterol a jeho dělení
Pokud je řeč o cholesterolu, jedná se o látku tukového charakteru, která se vyskytuje v krvi. K jeho produkci dochází v játrech, ale můžeme ho najít i v některých potravinách, které jíme, což zmiňuje i článek na stránce British Heart Foundation. Lipoproteiny jsou částice, které pomáhají s transportem cholesterolu krevním řečištěm. A tyto látky se vyskytují ve dvou hlavních formách. A to konkrétně lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL), neboli špatný cholesterol a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) nebo také dobrý cholesterol.
Vysoká hladina cholesterolu
Právě u lipoproteinů s nízkou hustotou může docházet k jejich hromadění v tepnách, což je následkem mnoha zdravotních komplikací. Řeč může být i o infarktu či mrtvici, o jejíž příznacích jsme na JakZdravě již psali. K diagnóze vysokého cholesterolu dochází většinou ze vzorku krve, ze kterého se měří celkový cholesterol, HDL i LDL cholesterol a také triglyceridy. Celkový cholesterol je považován za vysoký, pokud dosáhne hodnot vyšších než 240 mg/dl. Takovéto hranice jsou určeny pro každou z výše určených kategorií.
Rizikové faktory pro vysoký cholesterol
Některé faktory, které jsou spojeny s vyšším rizikem hladiny cholesterolu, můžete ovlivnit, jiné ne. Jak zmiňuje článek na stránkách Mayoclinic, ovlivnit lze například nezdravou stravu, nedostatek pohybu i obezitu. Všechny tyto okolnosti nahrávají vyšším hladinám cholesterolu. Ovšem na vině může být i genetická dispozice, se kterou toho člověk moc nezmůže, stejně jako s určitými onemocněními. Konkrétně se jedná o chronické onemocnění ledvin, cukrovku, o jejíž příznacích jsme u nás na webu již psali, ale také HIV/AIDS či lupus.
Příznaky a možné potíže způsobené vysokou hladinou cholesterolu
Vysoký cholesterol nezpůsobuje žádné příznaky, což je potíž, jelikož neexistuje příliš vodítek. A naopak se může projevit až v podobě mimořádných zdravotních událostí, které způsobí. Jednat se může o mrtvici či srdeční infarkt. I proto je doporučováno kontrolovat cholesterol každých 5 let, u lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, nadváhu či kouří i častěji. Dalšími onemocněními, které vysoký cholesterol může způsobit, je onemocnění koronárních či periferních tepen. Zdravý životní styl a pravidelné kontroly rozhodně stojí za to.