Mrkev je, snad díky svému vzhledu při rozkrojení, tradičně spojována s dobrým zrakem. Když jí dáte šanci, může toho však mrkev nabídnout mnohem více.
Mrkev patří ke stálicím v českých kuchyních a většina lidí tak nějak tuší, že je zdravá. Popřípadě dobrá na zrak. Tato jasně oranžová zelenina toho ale dokáže mnohem víc. Jen kdyby se na vašem talíři objevila častěji než jednou za uherský rok. Podle registrované výživové poradkyně Adda Bjarnadottir má mrkev celou řadu zdravotních benefitů. Kromě zmíněného zlepšení zraku může pomoci se snižováním cholesterolu i váhy a navíc funguje protirakovinně.
Proč je mrkev oranžová?
Ačkoliv v dnešní době si mrkev v jiné podobě téměř nedokážeme představit, v minulosti patřily k rozšířeným jiné odstíny. Zcela běžné byly například žluté, bílé anebo dokonce fialové mrkve. Se zabarvením této kořenové zeleniny se pojí historka, že oranžové mrkve vyšlechtili a velkém pěstovali nizozemští farmáři na podporu boje za nezávislost. Vedoucí osobností nizozemského národního probuzení totiž nebyl nikdo jiný než Vilém Oranžský.
O mrkvi
Tentokrát z nutričního hlediska. Ať už si pořídíte mrkev v jakékoliv barvě (fialová nepochybně ozvláštní i obyčejný mrkvový salát), nutričně hodnotná bude tak jako tak. Je skvělým zdrojem vlákniny, antioxidantů, beta karotenu, vitamínu K1 a draslíku. Beta karoten z mrkví umí vaše tělo přeměnit na vitamín A. Jeho vstřebání pomůže, když je mrkev ve vařené podobě a konzumována s tukem (jako třeba olivový olej). Složení mrkve lze rozebrat i konkrétněji:
- vitamín A: přispívá k dobrému zraku a správné funkci imunitního systému
- vitamín K1: důležitý pro správnou srážlivost krve, pomáhá při vstřebávání vápníku (což posiluje kosti)
- draslík: udržuje krevní tlak v normálu, podporuje správnou činnost nervové soustavy
3 + 1 důvodů proč si dát mrkev ještě dnes
Samozřejmě jedině za předpokladu, že na ni nemáte alergii. V tom případě ruce pryč. Pokud ale můžete, důvodů pro mrkev máte hned několik. Konkrétně tři velké a jeden takový bonusový. Mezi nejdůležitější důvody patří třeba to, že mrkev prospívá vašim očím, a to díky obsaženým karotenoidům (a potažmo tedy vitamínu A). Dostatek vitamínu A zlepšuje i poruchu vidění zvanou nyktalopie, kdy postižený vidí za šera či tmy podstatně hůře než zdravý jedinec.
Kromě toho karotenoidy v mrkvi podle několika studií (například z roku 2007 a 2014) snižují riziko makulární degenerace, která patří mezi nejčastější příčiny ztráty zraku ve vyspělých zemích. U zraku ale mrkev nekončí. Spojována je i se schopností snížit hladinu cholesterolu v krvi, což znamená menší riziko rozvoje kardiovaskulárních nemocí. Pojednává o tom například tato studie z roku 2003.
Třetím důvodem je ochrana, kterou mrkev poskytuje proti některým druhům rakoviny. Jmenovitě se jedná o rakovinu střev, žaludku a prostaty. U žen vyšší množství karotenoidů v oběhu snižuje riziko rakoviny prsu, alespoň podle této studie. Bonusový důvod pak představuje mrkev jakožto dietní, nízkokalorická zelenina, která díky obsažené vláknině navodí pocit sytosti. Podtrženo a sečteno, důvody nakoupit domů mrkve máte čtyři:
- zlepšuje či zcela eliminuje šeroslepost, chrání oči před makulární degenerací
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi, což funguje jako prevence kardiovaskulárních chorob
- chrání proti některým druhům rakoviny: střev a žaludku, případně prostaty a prsou
- je nízkokalorická, ale výživná, a je tak vhodným pomocníkem při hubnutí