Nemoc která trápí Bruce Willise: Frontotemporální demence mění kompletně chování člověka

Už je to rok, co se slavný herec Bruce Willis stáhl z očí veřejnosti. Na vině je zákeřná frontotemporální demence, nemoc, se kterou se i v Česku potýká množství lidí.

demence i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Bruce Willis – hrdina akčních filmů devadesátých let. Vzor mnoha mužů a tajný sen neméně početného zástupu žen se potýká se závažnou chorobou, frontotemporální demencí. Touto formou demence trpí v Česku dle odhadů 9 000 až 14 000 lidí. Frontotemporální demence je skupina neurodegenerativních onemocnění, která postihují především části mozku spojené s chováním, osobností a jazykem. Postupně se zhoršuje a člověk je ve finále zcela odkázán na pomoc okolí.

Frontotemporální demence napadá nejprve řečová centra

Na rozdíl od jiných druhů demence, například Alzheimerovy choroby, o které jsme již na JakZdravě obsáhle psali, není frontoteporální demence tak známá. Jedná se totiž o poměrně vzácný druh tohoto onemocnění, které se navíc obvykle začíná projevovat poměrně brzy, a to mezi 45. a 60. rokem života. Poměrně rychle postupuje a je (stejně jako ostatní druhy demence) nevyléčitelná. Nejprve postihuje řečová centra mozku a později negativně ovlivní i chování.

Lékař Timothy J. Legg, PhD. vysvětluje, že příznaky se obvykle rozvíjejí poměrně rychle a závisí na postižení jednotlivých oblastí mozku. V podstatě existují tři typy této nemoci, Bruce Willis, jak jsme již na JakZdravě informovali, trpí afázií. Mezi nejčastější příznaky patří: 

  • potíže s mluvením a/nebo porozuměním řeči
  • problémy se zapamatováním jazyka
  • ztráta schopnosti číst a psát
  • potíže se sociálními interakcemi a nevhodné jednání
  • apatie a nedostatek zájmu či nadšení pro činnosti
  • nedostatek zábran nebo zdrženlivosti
  • zanedbávání osobní hygieny a péče
  • nutkavé chování
frontotemporální demence, obrázek mozku iZdroj fotografie: Pixabay
Frontotemporální demence má rychlý spád

Z výše uvedených příznaků je tedy jasné, že člověk se brzy bez pomoci nejbližších neobejde. Bruci Willisovi jsou velkou oporou zejména manželka Emma Heming-Willisová a bývalá manželka Demi Mooreová, se kterou i po rozvodu zůstali dobrými přáteli.

Jaké jsou úplně první příznaky demence? Nemoc se netýká jen starších lidí, dávejte si pozor na zřetelné projevy

Léčba je v nedohlednu

I jako v případě ostatních typů demence i v tomto případě není vyléčení možné. Lékař Jeffrey Ditzell, DO vysvětluje, že u afázie není možné ani brzdit progresi onemocnění, což u většiny jiných typů demence lze. Pacienti tak užívají jen léky na zmírnění symptomů, například antidepresiva a antipsychotika.

Co byste oblíbenému herci vzkázali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články