Měkké a lámavé nehty mohou přerůst v hapalonychii. Pro léčbu mnohdy nestačí jen doplnit vitamíny

Trápí-li vás velmi měkké, tenké a lámavé nehty, na vine může být hapalonychie. Má několik různých příčin a jejich odhalení je předpokladem pro účinnou léčbu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Změny ve vzhledu nehtů, jako je například tvorba jamek nebo rýh, mohou naznačovat nějakou změnu vašeho zdravotního stavu. Dalším stavem, který může postihnout nehty, je hapalonychie, která způsobuje, že vaše nehty jsou měkké a tenké. Jak vysvětluje zdravotní sestra Cynthia Cobb, DNP, nehty postižené tímto stavem mají tendenci se ohýbat nebo lámat snadněji než zdravé nehty a často se na konci štěpí nebo odlupují. Mohou také získat namodralý odstín.

Příčiny hapalonychie

Existuje několik důvodů, proč se u člověka může vyvinout hapalonychie. Jsou to faktory prostředí, genetické podmínky, nedostatky ve výživě, nemoci, léky a úrazy. Ačkoli většina příčin hapalonychie nemusí způsobit vážné nebo dlouhodobé poškození zdraví, existuje také několik závažných stavů, které mohou hapalonychii způsobit.

Onemocnění štítné žlázy

Existuje mnoho možných příčin problémů se štítnou žlázou, včetně dědičných onemocnění či rakoviny.

Nežádoucí účinek léků

Některé léky a léčebné postupy, například chemoterapie a imunoterapie, mohou způsobit vznik hapalonychie nehtů. Léky používané k léčbě rakoviny jsou obzvláště silné a mohou dočasně zastavit růst vašich nehtů. To může způsobit, že se na vašich nehtech vytvoří vodorovné linie, tzv. Bauovy linie.

poškozené nehty iZdroj fotografie: Depositphotos

Raynaudův fenomén

Raynaudův fenomén je onemocnění, které způsobuje, že cévy na rukou a nohou reagují na nízké teploty a stres silněji než obvykle. U lidí s tímto onemocněním dochází k „záchvatům“, kdy jsou prsty na rukou a/nebo nohou extrémně studené a mohou dokonce změnit barvu. Po zahřátí nebo zmírnění stresu můžete pociťovat necitlivost, píchání nebo pichlavý pocit.

K rozvoji Raynaudova fenoménu mohou u člověka přispívat různé faktory, například onemocnění tepen, kouření tabáku nebo úrazy, i když přesná příčina není dobře známa. Lidé s Raynaudovým fenoménem často trpí hapalonychií v důsledku zúženého průtoku krve do prstů.

Léčba hapalonychie

Léčba hapalonychie závisí na její příčině.

Léčba faktorů životního prostředí

Nejsnadněji se obvykle řeší faktory prostředí. Chraňte své ruce a prsty před extrémním chladem a teplem. Vyhýbejte se přímému kontaktu s chemickými látkami a při úklidu nebo jiných činnostech, které zahrnují manipulaci s chemikáliemi, používejte rukavice. Vhodné je též vyměnit chemické čistící prostředky za ty přírodní. Zvažte i změnu kosmetiky. Můžete například vyměnit acetonový odlakovač na nehty za bezacetonový.

iZdroj fotografie: Freepik

Léčba příčin souvisejících s výživou

Pokud je hapalonychie způsobena podvýživou nebo anémií z nedostatku železa, je třeba upravit příjem živin. Nedostatek živin lze napravit změnou stravy nebo přidáním doplňků stravy. V některých případech může být podvýživa nebo nedostatek železa způsoben základním zdravotním problémem, například parazity nebo potravinovou intolerancí.

Interakce s léky a závažnější příčiny

Pokud užíváte léky, které mohou způsobovat hapalonychii, poraďte se se svým lékařem o možnostech. Podobně pokud máte problémy se štítnou žlázou nebo Reynaudovu chorobu, s léčbou základního onemocnění by měla odeznít i hapalonychie.

Obecná péče o nehty a pokožku

Správná péče o nehty může také zlepšit jejich zdraví a vzhled: Pravidelná péče o ruce a nehty, jako je používání hydratačních krémů, pilování a zastřihování nehtů může pomoci zabránit vzniku hapalonychie. Je možné používat i biotin, vitamín spojený s růstem nehtů. Ten se však nesmí užívat v těhotenství.

Snažte se vyhnout kousání a trhání nehtů. Vyvarujte se také používání drsných přípravků na nehty a strhávání záděr.

Kdy navštívit lékaře

Pokud jste si všimli hapalonychie nebo jiných změn na vzhledu nehtů, které se během několika týdnů nezlepší, objednejte se k lékaři. Ten vám pomůže zjistit, co je příčinou hapalonychie, a zahájit léčbu, abyste se tohoto nepříjemného problému s nehty co nejdříve zbavili.

Jak pečujete o slabé nehty vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články