Helicobakter pylori koexistuje s lidmi už tisíce let. V některých případech ale může způsobovat problémy, jako je zánět žaludku, žaludeční vředy nebo i rakovinu.
Helicobacter pylori je nebezpečná spirálovitá bakterie, která při přemnožení dokáže narušit žaludeční výstelku. Udává se, že tuto bakterii má v žaludku až dvě třetiny populace. Ačkoli je infekce neškodná a většinou nezpůsobuje příznaky, v některých případech může způsobit žaludeční vředy a další nemoci.
Jak poznám, že mám helicobacter?
Nejprve je důležité zdůraznit, že většina lidí nemá příznaky. Komplikace se vyvinou podle webu Healthline u zhruba 30 % lidí s helicobacter pylori. Jedná se hlavně o zánět žaludku (gastritidu) a žaludeční vředy. Podle toho se nemoc projevuje.
Příznaky žaludečních vředů
Při vzniku žaludečního vředu si všimnete:
- tupé nebo pálivé bolesti žaludku
- okamžité sytosti po pár snědených soustech
- nadýmání
- nevolnosti
- nevysvětlitelného hubnutí
- zvracení
- říhání
Samotný zánět žaludku se projevuje bolestí levého nadbřišku, nevolností a zvracením, jak psala naše redakce již dříve.
Rakovina žaludku a souvislost s helicobacter pylori
Ve vzácných případech může infekce bakterií zvyšovat riziko, že se u vás vyvine rakovina žaludku. Zde není viníkem přímo helicobacter pylori, ale probíhající chronický zánět na žaludeční výstelce.
V případě rakoviny (ač je to vzácné) se mohou mezi příznaky objevit všemožné trávicí obtíže, jak potvrzuje také web MedicalNewsToday.
Pozornost věnujte hlavně:
- pálení žáhy a kyselému refluxu z jícnu
- špatnému trávení a potížím s polykáním
- nechutenství a nevysvětlitelnému hubnutí
- nepohodlí nebo otoku v břišní dutině
- doprovodné neustálé únavě
Výše zmíněné příznaky nemusí nutně ukazovat na rakovinu žaludku, o které jsme podrobněji na JakZdravě již psali. Mohou znamenat i jiná onemocnění gastrointestinálního traktu. Proto pokud některé z těchto příznaků máte a jste jimi znepokojeni, vyhledejte lékaře a zkonzultujte to s ním.