Otoky, bolest, načervenalá kůže: Možná máte v těle krevní sraženinu

Krevní sraženina se může rychle změnit ve vážný zdravotní problém. Věnujte pozornost příznakům, protože jen včasná diagnostika a léčba mohou snížit riziko komplikací.

krevní sraženina v noze i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Krevní sraženiny mohou mít vážné následky, pokud se neřeší včas. Často se vyskytují bez předchozích příznaků a mohou se objevit kdekoli v těle. Pokud se nerozpustí a uvolní se, mohou doputovat do plic, srdce či mozku a rychle vás ohrozit na životě. Jak vysvětlují odborníci z Healthline, nejčastějším místem, kde sraženiny vznikají, jsou nohy (hluboká žilní trombóza). Všimnete-li si otoků, zarudnutí či bolesti, pro které nemáte vysvětlení, zpozorněte. 

Hluboká žilní trombóza 

Jedním z nejběžnějších typů krevní sraženiny je hluboká žilní trombóza. Tyto sraženiny se obvykle tvoří v žilách dolních končetin, ale mohou se vyskytnout i v jiných částech těla. Hluboká žilní trombóza může být velmi bolestivá a v některých případech může vést k velmi vážným komplikacím, jako je plicní embolie, kdy se sraženina uvolní a dostane se do plicních tepen, což vás může ohrozit na životě, jak už jsme vás na JakZdravě ostatně varovali.

Lékařka Nayana Ambardekar, MD upozorňuje, že pravděpodobnost vzniku hluboké žilní trombózy stoupá při dlouhé nečinnosti, například pokud jste po operaci upoutáni na lůžko nebo během dlouhé cesty letadlem či autobusem. Pokud tedy máte možnost, dělejte si během práce a cestování přestávky a trochu se projděte.

dlouhá cesta letadlem - hluboká žilní trombóza iZdroj fotografie: Freepik
Dlouhé cesty letadlem a další situace, kdy se nemůžete protáhnout, zvyšují riziko hluboké žilní trombózy.

Příznaky hluboké žilní trombózy

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, nejčastějšími příznaky krevní sraženiny jsou otoky, bolest a zarudnutí v místě jejich výskytu:

  • Otoky: Neobvyklé otoky na nohou, kotnících nebo jiných částech těla mohou být známkou narušeného krevního oběhu způsobeného krevní sraženinou. Obvykle se vyskytují pouze na jedné končetině, nejprve v místě, kde se sraženina nachází, později oteče noha celá.
  • Bolest: Silná bolest nebo nepříjemné tahání v nohách, opět obvykle v jedné končetině, může naznačovat přítomnost krevní sraženiny.
  • Zarudnutí: Kůže nad místem, kde se nachází sraženina, může být zarudlá a teplá.

Pokud si výše zmíněných příznaků všimnete, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. I když se může jednat i o jiný problém, v případě krevní sraženiny jde o čas, není tedy radno tento stav podceňovat.

Plicní embolie: Mezi typické příznaky krevní sraženiny v plicích patří bolest, žilnatění nebo otok

Prevence a léčba hluboké žilní sraženiny 

Léčba hluboké žilní trombózy obvykle zahrnuje antikoagulační léčbu (užívání léků na ředění krve), která pomáhá zabránit dalšímu růstu sraženiny a snižuje riziko jejího uvolnění. V některých případech může být ovšem nutný chirurgický zákrok. Prevence krevních sraženin zahrnuje pravidelné cvičení, udržování zdravé hmotnosti, vyhýbání se dlouhodobému sezení nebo stání, a dostatečná hydratace.

Jak se sraženinám snažíte zabránit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články