Tyto hormony vedou k nárůstu váhy a brání v hubnutí. Jak s nimi zatočit, aby šla kila ihned dolů bez diet a námahy?

Některé hormony způsobují přibírání na váze a je mnohem těžší se s nimi vypořádat než s běžnou obezitou. Poradíme vám, jak právě tyto hormony udržet na uzdě.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To, že přibýváte na váze, je většinou spojeno s přejídáním se, ale může to být způsobeno i tím, že se určité hormony „zblázní“. Tloustnout je hodně snadné, ale zhubnout už tak lehké není. A bohužel k dalším kilům navrch dopomáhá i stres, věk, geny a špatný životní styl. Hormonální problémy se dají léčit, proto jsme pro vás připravili přehled těch, které nejčastěji způsobují nerovnováhu v těle, a tím pádem i zvyšování hmotnosti.

Hormony štítné žlázy

Štítná žláza se nachází u kořene krku. Nízká produkce jejích hormonů vede k hypotyreóze, která je často spojována s přibíráním na váze. Je to z důvodu hromadění vody v těle, kvůli němuž člověk vypadá tak trošku baculatý. Pokud se tomu chcete vyhnout, doporučujeme konzumovat sůl s obsahem jódu, vyhýbat se syrové zelenině a užívat doplňky stravy s vitaminem D.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Inzulín

Inzulín je vylučovaný slinivkou břišní. Pomáhá s přenosem glukózy do buněk, kde má být používána jako energie nebo jako tuk. Nadměrná konzumace nezdravých svačinek a alkoholu může vést k tomu, že si tělo vytvoří odolnost vůči inzulínu. To způsobí náhlý nárůst hladiny cukru v krvi, a právě ten vede k nárůstu hmotnosti. Situaci napravíte, když začnete konzumovat zelenou listovou zeleninu, tučné ryby, ořechy a olivový olej.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Kortizol

Kortizol vylučují nadledviny, když jste v depresi, ve stresu, prožíváte úzkosti, nervozitu, zlobu nebo máte bolestivé zranění. Hlavní funkcí tohoto hormonu je snížit hladinu stresu zvýšením hladiny cukru v krvi. Jenže pokud se špatně stravujete, vaše tělo může být v neustálém chronickém stresu. Je nezbytné, abyste začali spát aspoň 8 hodin denně, přestali pít alkohol a jíst tučná jídla. Velmi pomáhá také jóga, která má dokonce variantu cvičení zaměřenou právě na hormony, takzvanou hormonální jógu.

Testosteron

Testosteron bývá považován hlavně za mužský hormon, ale ženy jej také vylučují. Pomáhá spalovat tuky, a také zvyšuje libido. Věk, nebo také nadměrný stres mohou u žen způsobit značný pokles hladiny testosteronu, což vede ke ztrátě svalové hmoty a k tloustnutí. Začněte pravidelně cvičit, vyhněte se alkoholu a konzumujte proteinové doplňky.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Estrogen

Estrogen je ženský pohlavní hormon. Vysoká hladina estrogenu je způsobena nadprodukcí hormonu nebo dietou bohatou na estrogen. Ženy před menopauzou mají nižší hladinu estrogenu. Tělo tedy začne hledat jiné zdroje, které produkují estrogen. A jedním z takových zdrojů jsou tukové buňky. Pro vyrovnání hladiny tohoto hormonu začněte konzumovat celozrnné produkty a čerstvou zeleninu, vyhněte se alkoholu a pravidelně cvičte.

Progesteron

Pro to, aby tělo správně fungovalo, měla by být hladina estrogenu a progesteronu v těle vyvážená. Jenže hladiny progesteronu mohou klesat z různých důvodů, jako je třeba používání antikoncepčních pilulek, stres, nebo třeba menopauza. Srovnejte si hladiny obou hormonů pravidelným cvičením, vyzkoušejte meditaci a snažte se vyhnout stresu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Melatonin

Melatonin reguluje spánek a bdění. Když spíte, vaše tělo uvolňuje růstové hormony, které pomáhají tělu uzdravovat se a regenerovat. Pokud ale nespíte správně, dojde k narušení procesu hojení a opravy buněk v těle, což následně způsobí stres, a nakonec začnete přibírat. Abyste se těmto problémům vyhnuli, nejezte pozdě v noci, dopřejte si dostatek spánku, a hlavně spěte v temné a studené místnosti.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 5975 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Matka zkameněla hrůzou, když chůvička zaznamenala podivné stíny. Nečekala ani minutu a vyběhla do dětského pokoje
Události247
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok