Dušnost, pocení, tlak na hrudi a zvracení: I tak se projevuje akutní infarkt myokardu

Infarkt myokardu je velmi vážný stav, u kterého je nutná bezodkladná lékařská péče. Abyste dokázali infarkt myokardu poznat, musíte znát jeho příznaky – i ty méně známé.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Akutní infarkt myokardu se projevuje několika příznaky, které musíte znát, abyste mohli ihned jednat. Včasná a rychlá reakce dokáže zachránit život a zabránit tragédii. Kromě bolesti na hrudi, která je z příznaků nejznámější, vás varují ještě další symptomy. Podívejte se, zda je všechny dobře znáte a zopakujte si je. Nikdy nevíte, kdy se vám budou tyto znalosti hodit.

Studený pot a závratě

Když se schyluje k akutnímu infarktu myokardu, dochází ke zhoršení krevního oběhu. Tělo nemá dostatečný přísun krve pro mozek, což se odráží v jeho fungování. Bude se vám točit hlava, budete cítit závratě a orosíte se studeným potem. To je znamení, že byste měli co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest nebo tlak na hrudi

Tento příznak zná jistě každý. Bolest nebo tlak na hrudi je jasný příznak, že se blíží infarkt, jak potvrzuje také web Heatlhline. I přesto ho dokážou někteří lidé ignorovat a myslí si, že to nic není, že se jedná o normální přechodný stav. To je velký omyl, který může stát život. Zde je nutná rychlá lékařská péče.

Nastupující slabost a chřipkové příznaky

Příchod infarktu se může ohlašovat slabostí. Tím, že tělo nemá dostatečné krevní zásobení, bude vám zima, budete slábnout a objeví se u vás příznaky, jako kdyby na vás lezla chřipka. Může to být bolest celého těla, neustálá únava a ospalost, zimnice a pocení, nevolnost a zvracení. Na lehkou váhu neberte tyto příznaky hlavně tehdy, objeví-li se v noci, jak jsme na JakZdravě varovali dříve.

Starší žena držící se za srdce iZdroj fotografie: Freepik
Bolest nebo tlak na hrudi je nejtypičtější příznak infarktu myokardu.

Dušnost

Na omezený průtok krve reagují také plíce. Bez krve nedokážou přijímat dostatek vzduchu, takže vzniká dušnost a namáhavé dýchání, jak popisuje web MedicalNewsToday. Tento stav je velmi nebezpečný, protože nedochází k dostatečnému okysličování organismu. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

5 varovných signálů infarktu, které by měla znát každá žena. Víte, kdy už pocení přestává být v normálu?

Co dělat, když mám příznaky

Pokud máte vy nebo někdo z blízkých některý z příznaků, které jsme popsali výše, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, případně volejte sanitku. Jedině tak můžete infarktu předejít, případně zmírnit jeho dopad na zdraví včasným lékařským zákrokem. O tom, že infarkt myokardu může mít i netypické příznaky, psala naše redakce již dříve.

Jaké máte zkušenosti s infarktem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články