Máte na těle tuto vyrážku? Začněte okamžitě jednat, jde o tiché nebezpečné onemocnění

Intolerance lepku se projevuje jako první v trávicím systému a na kůži. Tvrdé pupínky na horních končetinách mohou být právě signálem, že vaše tělo neumí trávit lepek.

Vyrážka na ruce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Vyrážkou se mohou projevovat onemocnění uvnitř těla. Například intolerance lepku, respektive problém s jeho trávením, se vyznačuje kromě jiných reakcí také vyrážkou. Intolerance lepku je těžko zjistitelná, nejlépe se na ni přijde tak, že člověk na několik dní vyřadí ze stravy lepek a sleduje, zda jeho potíže zmizely.

Nejtěžší forma intolerance lepku

Celiakie je autoimunitní onemocnění a nejtěžší forma nesnášenlivosti lepku. Trpí jí asi 1 % populace, a pokud se lepek nevyřadí, může způsobit poškození trávicího systému. Mírná forma intolerance na lepek je však častější a nehrozí vážné poškození zdraví. Nicméně, negativně ovlivňuje každodenní fungování. Jak tedy poznat, zda netrpíte citlivostí na lepek? Podle následujících příznaků.

Příznaky intolerance lepku

Vyrážka

Keratóza neboli také „husí kůže“, jak se této vyrážce občas říká, se objevuje hlavně na horních končetinách zezadu (na tricepsech) nebo na loktech. Tělo tak hlásí nedostatek omega-3 mastných kyselin. Těch je málo právě proto, že trávení ve střevech neprobíhá správně, což způsobuje právě lepek, jak píše web Healthline.

Často vás bolí hlava

Časté bolesti hlavy mohou být také jedním z příznaků lepkové intolerance. Pokud jste vyloučili jiné možnosti, jako je bolest hlavy z dehydratace, stresu a dalších příčin, o kterých psala naše redakce dříve, zkuste vyřadit lepek.

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění a nesnášenlivost lepku často chodí ve dvojici. Nejčastěji se nesnášenlivost lepku objevuje u Hašimotovy tyreoditidy (zánět štítné žlázy), lupusu, revmatoidní artritidy, sklerodermie, ulcerózní kolitidy, psoriázy (lupénky) a roztroušené sklerózy, jak píše web MedicalNewsToday. Pokud máte potíže a diagnostikovanou některou z těchto nemocí, zkuste lepek na čas vynechat. Uvidíte, zda se vám uleví.

Potraviny obsahující lepek iZdroj fotografie: Freepik
Lepek může způsobit alergické reakce nebo trávicí obtíže a vyrážku.

Potíže s trávením a závratě

Nesnášenlivost lepku se nejčastěji projevuje plynatostí, průjmem, nadýmáním, křečemi v břiše nebo chronickou zácpou. U dětí to bývá právě zácpa. Dlouhodobá zácpa je nebezpečný stav, jak jsme na JakZdravě již psali, a měl by být řešen s odborníkem. Někdy se mohou přidat také závratě a točení hlavy.

Myslíte si, že trpíte nesnášenlivostí lepku? Můžete se mýlit, zpravidla je na vině jiná zcela běžně konzumovaná látka

Neustálá únava a bolesti celého člověka

Chronická únava může mít svůj původ v mnoha příčinách. Jednou z nich může být i nesnášenlivost lepku. Kromě únavy se projevuje vyčerpaností, problémy se soustředěním a zamlženou myslí. Často se únava spojuje s bolestí svalů, šlach a kloubů, které často bývají diagnostikovány jako fibromyalgie.

Jaké máte zkušenosti s intolerancí lepku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články