Boj s akné vedete už roky a je to čím dál horší? Neházejte flintu do žita a jděte na to s pomocí přírody

Citlivé pupínky na obličeji, ve výstřihu nebo na zádech mohou značit hormonální nerovnováhu. Aby léčba akné byla úspěšná, je důležité se zaměřit na skutečnou příčinu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nepříjemné projevy hormonálního akné dokáží ženy pěkně potrápit. Nevzhledné pupínky se objevují obvykle na bradě nebo na čelisti pravidelně těsně před menstruací, kdy klesá hladina estrogenu a progesteronu. Někdy se vyskytují i v době ovulace, kdy hladina estrogenu naopak stoupá. Vedle hormonů se na vzniku citlivých červených pupínků podílí i zvýšené množství kožního mazu, což podporuje množení bakterií způsobujících akné. Upozorňuje expertka na zdraví, estetiku, kosmetiku a péči o pleť Dr. Cynthia Cobb.

Důležité je zjistit, kterým typem trpíte

S hormonálním akné se dá účinně bojovat, pokud si dáte dohromady všechny vlivy. Mnohdy je ke zlepšení stavu pleti třeba také zasáhnout do jídelníčku. Existují 4 vzorce, proč hormonální akné vzniká. Souvisí buď s testosteronem, což jsou pupínky na obličeji, bradě, krku, dekoltu nebo zádech, které bývají doprovázené nepravidelnou menstruací i nadměrným růstem ochlupení. Může souviset také s progesteronem, kdy se pupínky zhoršují těsně před menstruací. Ženy mívají v tu dobu i výkyvy nálad nebo citlivější prsa.

Třetí možností je vliv inzulínu, což je také hormon, který přispívá ke vzniku akné. Často jde ruku v ruce se zvýšeným testosteronem. Při akné s převahou estrogenu, což je poslední možností, se obvykle pupínky objevují v první polovině menstruačního cyklu nebo v době ovulace, kdy se zvyšuje hladina estrogenu. Je klíčové zjistit, jaký typ hormonálního akné trpíte, nejlépe lékařským vyšetřením. Pak je možné ho správně léčit.

Existuje několik způsobů boje s akné

Existuje několik způsobů, jak s nepříjemnými pupínky můžete bojovat. Jednou z nich je tradiční konvenční léčba, která výskyt zmírní, ale často problém maskuje namísto toho, aby se léčila hlavní příčina. Pravděpodobně nejčastější je podávání antikoncepčních pilulek, které snižují produkci testosteronu, estrogenu a progesteronu. Když je ale přestanete užívat, problém se může vrátit. Další možností je lokální léčba benzoylperoxidem, kyselinou salicylovou nebo antibiotiky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Účelem mastí, gelů a krémů je likvidace bakterií a vysušení mazu, které přispívají ke vzniku pupínků. Jejich výskyt sice omezí, ale neléčí hlavní příznaky. Lékař může také předepsat antibiotika nebo retinoidy. Jde o účinné léky, které omezí výskyt akné, nicméně nemají příliš dobrý vliv na trávicí trakt a střevní mikroflóru.

Čistou pleť můžete mít s pomocí přírody

Odstranit příčiny vzniku akné, dosáhnout hormonální rovnováhy a mít čistou pleť můžete i přírodní cestou. Dokonce to může být i natrvalo. Musíte ale udělat změny v jídelníčku. Konzumovat potraviny, které podporují trávicí systém a zdravou mikroflóru mající dostatek živin. Kombinovat je můžete s léčivými bylinami a doplňky stravy, které pomohou pleť vyčistit. Omezit anebo zcela vyřadit budete muset rafinovaný cukr a sacharidy.

Pokud se bez sladkého neobejdete, nahraďte ho medem, javorovým nebo agávovým sirupem. Výsledky jsou vidět za 1 až 2 měsíce. Spouštěčem akné mohou být i mléčné výrobky. Zkuste je na 2 měsíce vynechat, ať vysledujete, zda se objeví změna v podobě čistší pleti. Podpořte boj s pupínky také vitamíny a minerály. Akné může způsobovat rovněž nedostatek zinku. Obsahuje ho třeba červené maso, drůbež, fazole, ořechy, krabi, celozrnné pečivo.

Důležité jsou vitamíny i minerály

Z vitamínů se zaměřte na D3, který získáte ze slunění, ale také z tučných ryb, sýrů, hovězího masa nebo vaječných žloutků. Dobrý je také vitamín A, který obsahují tresčí játra, ryby, sladké brambory, mrkev, tmavě zelená listová zelenina, sušené meruňky, meloun, papriky nebo tropické ovoce. Zmírnit akné může i vitamín B6, jenž najdete v zelenině, vejcích, vepřovém, rybách, drůbežím nebo v sóje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V metabolismu hormonů hraje důležitou roli i hořčík, který obsahuje třeba listová zelenina, banán, maliny, ořechy, luštěniny, hrášek. Chrom zase pomáhá udržovat rovnováhu cukru v krvi. Obsahují ho celozrnné výrobky, maso, brokolice, houby, kvasnice, kuřecí, sýry, vejce, ryby, kukuřice. Sloučenina indol-3-karbinol pomáhá játrům metabolizovat a vylučovat estrogen. Najdete ji v kapustě, brokolici, květáku, rukole, zelí. Z bylin je pro udržení rovnováhy skvělý drnek obecný.

Jak se vám podařilo eliminovat hormonální akné?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články