Jak poznat deficit vitamínu D: Častá onemocnění, únava a bolesti kloubů

Vitamín D je velice důležitý pro lidské tělo. Jeho nedostatek může mít za následek různé komplikace. Díky těmto příznakům poznáte, že patříte mezi ty, kterým tento vitamín chybí.

                   

Lidské tělo pro své správné fungování potřebuje také spoustu vitamínů a minerálu. Velice důležitý je i vitamín D, který má v lidském těle důležitou funkci. Dle lékařky Katherine Marengo může mít dlouhodobý nedostatek vitamínu D za následky spoustu zdravotních komplikací, které lidem značně znepříjemní život. Je proto dobré tento vitamín nepodceňovat a pravidelně jej doplňovat.

Věnujte pozornost příznakům

Absence vitamínu D v lidském těle má za následek spoustu nepříjemností. Mohou se objevit tyto příznaky či stavy, pokud je u sebe pozorujete, určitě je neberte na lehkou váhu.

  • Zvýšená nemocnost: Pokud býváte často nemocní, může to být i nedostatkem vitamínu D. Tento vitamín totiž ovlivňuje buňky, které v lidském těle bojují s nemocemi a infekcemi. Při jeho nedostatku má pak tělo málo těchto buněk, což má za následek častější onemocnění.
  • Časté deprese: Nedostatek vitamínu D je také spojován s tím, že mohou lidé častěji trpět depresemi.
  • Únava: Vitamín D má vliv na energii, takže při jeho nedostatku mohou lidé pociťovat únavu.
  • Vyšší riziko rakoviny: Pokud v těle budete mít dlouhodobý nedostatek vitamínu D, riskujete také vyšší riziko rakoviny. Správná hladina vitamínu D snižuje pravděpodobnost takového onemocnění.
  • Bolesti svalů, kloubů a kostí: Lidé s nedostatkem vitamínu D tak mohou častěji pociťovat svalovou slabost, bolesti svalů a mají také vyšší pravděpodobnost toho, že při úrazu může dojít ke zlomenině nějaké kosti.
  • Bolesti zad: Souvisí s předchozím bodem, vitamín D je důležitý v procesu vstřebávání vápníku, při jeho nedostatku se mohou objevit tupé bolesti, často v oblasti zad.
koleno iZdroj fotografie: Pixabay

Vitamín D si doplňujte

Tablety s vitamínem D jsou běžně dostupné v lékárnách a měli byste je pravidelně užívat, čímž se vyhnete jeho nedostatku. Tento vitamín lze získat i ze stravy, jako jsou například ryby. Museli byste jich však sníst veliké množství, abyste se dostali na správný denní příjem. Je proto daleko lepší vitamín D doplňovat z doplňků stravy. Spolu s ním se doporučuje brát i hořčík, který vitamín D v těle aktivuje. Při vážnějších problémech je možné získat vitamín D i na předpis od lékaře, ve kterém jsou několikanásobně vyšší dávky než v tom běžně dostupném.

V krajním případě může lékař aplikovat vitamín D i injekčně. Zde se však jedná o pacienty, kteří mají dlouhodobě hladinu vitamínu D velice nízkou a vznikají u nich zdraví ohrožující rizika. Vitamín D získává lidské tělo také ze slunce, proto je dobré chodit v létě častěji na procházky. V ideálním případě by si vždy člověk měl dopřát denní dávku vitamínu D v podobě doplňku stravy.

Jakým způsobem doplňujete vitamín D?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Zobrazit další články