Zbavte se rýmy a ucpaného nosu. Zdravotní sestřička prozradila nejúčinnější domácí způsoby

Asi každý z nás ví, co za potíže obnáší rýma a pořádně ucpaný nos. Poradíme vám, jaké domácí prostředky můžete použít, abyste si během tohoto období ulevili.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rýma patří mezi nejběžnější nemoci. Náchylní jsme na ni zejména v sychravém počasí. Stačí, abyste prochladli při čekání na tramvaj na zastávce MHD, a vaše imunita dostane na frak. Její odpovědí pak může být to, že se tělo nedokáže ubránit vstupu virů, které způsobují právě akutní rýmu a ucpaný nos. Zkušená zdravotní sestra Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA poradila, jakými prostředky je možné si při rýmě účinně ulevit.

Rýma a ucpaný nos

Není snad na světě člověka, který nikdy neměl rýmu neboli rhinitis. Jedná se o zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny, které omezuje průchodnost nosu. Způsobují ji viry – rhinoviry, coronaviry či adenoviry. Inkubační doba se pohybuje od jednoho do tří dnů. Průvodním jevem rýmy je výtok z nosu a zduření sliznice, takže pacientovi se hůře dýchá, což není zrovna příjemné. O rýmě se říká, že léčená i neléčená trvá týden. Při její léčbě se většinou snažíme o zprůchodnění ucpaného nosu.

Vyzkoušejte horkou koupel

Naši předkové léčili rýmu podobně jako my dnes. Jedna z možností, která uleví ztíženému dýchání, je horká koupel. Teplá voda, klidně i 42 °C, stáhne cévy v těle a s nimi i sliznici v nose, čímž se ucpaný nos uvolní. Po koupeli je však potřeba si vlézt aspoň na hodinu do postele a zůstat v klidu. Kdo doma má jen sprchový kout, může si vypomoci dvěma kbelíky s horkou vodou. Do jednoho vloží ruce až po lokty, do druhého nohy. Efekt to bude mít stejný jako u koupele.

iZdroj fotografie: Unsplash
Horká koupel při rýmě pomůže uvolnit nos.

Sprej s mořskou vodou

K uvolnění ucpaného nosu slouží také sprej s mořskou vodou, jenž je k dostání v lékárnách. Voda zvlhčuje nosní sliznici, čímž se zlepšuje její průchodnost. Výhodou tohoto spreje je, že není návykový jako jiné nosní spreje typu Olynth, Muconasal, Nasivin apod. Ty by se měly používat v délce trvání maximálně jeden týden. Pak totiž hrozí, že si tělo na ně zvykne a přestane na ně vhodně reagovat.

Konvička na výplach nosu

Chcete-li si rýmu léčit přírodní cestou, pak sáhněte po konvičce na výplach nosu. Naplníte je teplou vodu, v níž jste rozpustili mořskou sůl. Hlavu je třeba naklonit nad umyvadlem, konvičku přiložit k jedné nosní dírce a tu propláchnout. Voda pak vystoupí ven druhou nosní dírkou, přičemž stihne projít i skrze čelní dutiny. Pak už jen stačí se dobře vysmrkat.

iZdroj fotografie: Picjumbo
Slepičí polévka je při léčbě rýmy velkým pomocníkem.

Vitamíny, vazelína, drůbeží vývar

Protože častým smrkáním s použitím papírových kapesníků se může nos odřít, je vhodné ho promazávat třeba vazelínou. Lepší než papírové jsou látkové kapesníky, protože jsou jemnější. Součástí léčby rýmy by měla být i konzumace vitamínů – zejména C, který najdete v citrusovém ovoci. Výborný je i silný vývar ze slepice, případně kuřecích křídel, který pomáhá s rýmou bojovat. A nezapomínejte také na dostatečný přísun tekutin, protože tak se zvlhčují i sliznice.

Jakým způsobem bojujete s rýmou vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Myslela si, že její syn zemřel před více než 10 lety. Pak se jeho hlas ozval z telefonu
Události247
Události247
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě
VědaŽivě
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
adbz
adbz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“