Zbavte se rýmy a ucpaného nosu. Zdravotní sestřička prozradila nejúčinnější domácí způsoby

Asi každý z nás ví, co za potíže obnáší rýma a pořádně ucpaný nos. Poradíme vám, jaké domácí prostředky můžete použít, abyste si během tohoto období ulevili.

vitamínová směs na nachlazení i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rýma patří mezi nejběžnější nemoci. Náchylní jsme na ni zejména v sychravém počasí. Stačí, abyste prochladli při čekání na tramvaj na zastávce MHD, a vaše imunita dostane na frak. Její odpovědí pak může být to, že se tělo nedokáže ubránit vstupu virů, které způsobují právě akutní rýmu a ucpaný nos. Zkušená zdravotní sestra Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA poradila, jakými prostředky je možné si při rýmě účinně ulevit.

Rýma a ucpaný nos

Není snad na světě člověka, který nikdy neměl rýmu neboli rhinitis. Jedná se o zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny, které omezuje průchodnost nosu. Způsobují ji viry – rhinoviry, coronaviry či adenoviry. Inkubační doba se pohybuje od jednoho do tří dnů. Průvodním jevem rýmy je výtok z nosu a zduření sliznice, takže pacientovi se hůře dýchá, což není zrovna příjemné. O rýmě se říká, že léčená i neléčená trvá týden. Při její léčbě se většinou snažíme o zprůchodnění ucpaného nosu.

Vyzkoušejte horkou koupel

Naši předkové léčili rýmu podobně jako my dnes. Jedna z možností, která uleví ztíženému dýchání, je horká koupel. Teplá voda, klidně i 42 °C, stáhne cévy v těle a s nimi i sliznici v nose, čímž se ucpaný nos uvolní. Po koupeli je však potřeba si vlézt aspoň na hodinu do postele a zůstat v klidu. Kdo doma má jen sprchový kout, může si vypomoci dvěma kbelíky s horkou vodou. Do jednoho vloží ruce až po lokty, do druhého nohy. Efekt to bude mít stejný jako u koupele.

iZdroj fotografie: Unsplash
Horká koupel při rýmě pomůže uvolnit nos.

Sprej s mořskou vodou

K uvolnění ucpaného nosu slouží také sprej s mořskou vodou, jenž je k dostání v lékárnách. Voda zvlhčuje nosní sliznici, čímž se zlepšuje její průchodnost. Výhodou tohoto spreje je, že není návykový jako jiné nosní spreje typu Olynth, Muconasal, Nasivin apod. Ty by se měly používat v délce trvání maximálně jeden týden. Pak totiž hrozí, že si tělo na ně zvykne a přestane na ně vhodně reagovat.

Konvička na výplach nosu

Chcete-li si rýmu léčit přírodní cestou, pak sáhněte po konvičce na výplach nosu. Naplníte je teplou vodu, v níž jste rozpustili mořskou sůl. Hlavu je třeba naklonit nad umyvadlem, konvičku přiložit k jedné nosní dírce a tu propláchnout. Voda pak vystoupí ven druhou nosní dírkou, přičemž stihne projít i skrze čelní dutiny. Pak už jen stačí se dobře vysmrkat.

iZdroj fotografie: Picjumbo
Slepičí polévka je při léčbě rýmy velkým pomocníkem.

Vitamíny, vazelína, drůbeží vývar

Protože častým smrkáním s použitím papírových kapesníků se může nos odřít, je vhodné ho promazávat třeba vazelínou. Lepší než papírové jsou látkové kapesníky, protože jsou jemnější. Součástí léčby rýmy by měla být i konzumace vitamínů – zejména C, který najdete v citrusovém ovoci. Výborný je i silný vývar ze slepice, případně kuřecích křídel, který pomáhá s rýmou bojovat. A nezapomínejte také na dostatečný přísun tekutin, protože tak se zvlhčují i sliznice.

Jakým způsobem bojujete s rýmou vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články