Viscerální tuk zvyšuje riziko smrtelných nemocí, a to včetně rakoviny. V čem spočívá jeho zákeřnost a jak se záludného nepřítele zbavit?

Pokud máte v těle příliš viscerálního tuku, měli byste rychle začít s léčbou, neboť jde o problém, který představuje velké nebezpečí pro vaše zdraví.

i Zdroj fotografie: Uživatel 3Dmedic / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Viscerální tuk se na rozdíl od podkožního tuku nachází uvnitř břišní dutiny, kde obklopuje každý vnitřní orgán, a proto může být jeho přílišné množství v těle potenciální hrozbou pro naše zdraví. Podle odborníka Daniela Bubnis jde o problém, který ve většině případů poznáte podle vystouplého břicha a velkého pasu, ovšem naštěstí existují i jiné metody, jak poznat, kdy byste měli začít jednat. Abyste předešli možným problémům, níže se můžete seznámit s možnými řešeními, jak viscerální tuk diagnostikovat a následně jej zredukovat. 

Důsledky přílišného množství viscerálního tuku v těle

Již několik studií z minulosti prokázalo, že přílišné množství viscerálního tuku v těle je spojeno s vyšším rizikem cukrovky 2. typu, inzulínové rezistence, srdečních onemocnění, a dokonce také některých druhů rakoviny – důvodem jsou především zánětlivé markery, hormony a přebytečná energie, které tento druh tuku produkuje. 

Viscerální tukové buňky jsou obzvláště aktivní, a proto čím více jich vaše tělo obsahuje, tím vyšší je riziko, že se s některými výše uvedenými zdravotními problémy budete potýkat. Jak ovšem potvrzuje mnoho odborníků, jde o problém, který lze naštěstí léčit a kterému lze díky dodržování určitých návyků předcházet.

Kolik viscerálního tuku je příliš

To, zda máte v těle příliš mnoho viscerálního tuku, můžete zjistit pomocí zobrazovacích vyšetření, jako je počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI). Výsledek se při použití těchto metod poté posuzuje na stupnici od 1 až 59, přičemž hladina viscerálního tuku by měla být nižší než 13. Pokud z vyšetření zjistíte, že vaše číslo přesahuje tuto hranici, budete muset učinit okamžité změny ve svém jídelníčku a v návycích, které běžně děláte.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Protože je však provedení těchto snímků nákladné a časově náročné, lékař vám během prohlídky provede diagnostiku spíše tak, že se vás zeptá pouze na vaší stravu, životní styl, a poté změří váš celkový tělesný tuk, aby získal představu o tom, jaké procento ve vašem těle pravděpodobně tvoří viscerální tuk. Závěry se poté odvíjí od toho, jaké číslo vám z vyšetření vyjde.

Jak snížit viscerální tuk

Nejlepším způsobem, jak můžete snížit množství viscerálního tuku ve vašem těle, je snížení celkové hmotnosti nastavenou dietou a častějším pohybem. Další možností jsou léky, ovšem ty podle studií nejsou tak účinné, jako zdravá strava a pálení kalorií cvičením. Předejít tvorbě tohoto problému lze také dodržováním dalších návyků, jako je například: 

  • každodenní cvičení, a to nejméně po dobu 30 minut  
  • nekuřáctví
  • omezení konzumace slazených nápojů
  • dostatečný spánek

Jak se proti tvorbě viscerálního tuku bráníte vy? 

Zdroj: Medicalnewstoday, Healthline & Healthdirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články