Jak odstranit krystalky kyseliny močové: Léčivý nápoj pomůže při dně a bolestech kloubů

Nahromaděním kyseliny močové v těle vzniká bolestivé onemocnění. Pro jeho léčbu je nezbytná úprava životního stylu, který doplní například zdravé nápoje.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kyselina močová je přirozený odpadní produkt, který vzniká při trávení potravin obsahujících puriny. Ty se podle dietoložky Jillian Kubala nachází ve vyšším množství především v červeném mase a vnitřnostech, ale i v dalších potravinách.

Ukládání kyseliny močové v těle

Ve zdravém těle je kyselina močová odváděna pomocí ledvin z organismu pryč, ale v některých případech to není možné. To pak vede k její zvýšené hladině v krvi a následnému ukládání krystalů kyseliny močové v kloubech, šlachách a ledvinách. Tělo na to reaguje a vzniká bolestivé zánětlivé onemocnění zvané dna.

Příčiny onemocnění

Nejčastějším důvodem zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi bývá špatné stravování s přemírou potravin obsahujících puriny. Dalšími příčinami jsou obezita, dědičnost a některá onemocnění ovlivňující metabolismus a činnost ledvin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak snížit množství kyseliny močové v těle

Pro zmírnění příznaků a léčbu dny je stěžejní dodržování jednoduchých režimových opatření, ke kterým patří:

  • Úprava stravy – snížit příjem potravin bohatých na puriny a oxaláty (maso, vnitřnosti, většina ryb a mořské plody, luštěniny, pikantní koření, doslazované potraviny a veškeré polotovary), ale naopak navýšit příjem přirozené vlákniny, zeleniny a ovoce.
  • Dostatek tekutin – pití především čisté vody a neslazených čajů. Spolu s vodou jsou močí z těla odváděny škodlivé látky.
  • Nekouřit a omezit alkoholické nápoje – obojí snižuje schopnost vylučování kyseliny močové z těla.
  • Snížení tělesné hmotnosti – nadváha je velkým rizikovým faktorem pro vznik dny. Zvyšuje se při ní produkce kyseliny močové a současně se snižuje její vylučování ledvinami.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Zeleninové šťávy

Pitný režim můžete doplnit popíjením zeleninových šťáv a smoothie. Ideální jsou druhy, které obsahují nízké množství purinů. Například okurka působí močopudně, proto může pomoci rychlejšímu odvádění škodlivých látek z těla. Celer je také močopudný, a navíc obsahuje prospěšné látky podporující imunitní systém. Tuto dvojici doplní zázvor, který působí protizánětlivě a rovněž podporuje vylučování toxinů.

Šťáva z okurky, zázvoru a celeru

Doplněním správné životosprávy například tímto nápojem lze snížit hromadění kyseliny močové a její ukládání v kloubech, šlachách a ledvinách. Budete potřebovat:

  • 1 středně velkou okurku
  • 1 menší kořen zázvoru
  • 2 menší kousky celeru

Okurku umyjte a nakrájejte na menší kousky. Celer a zázvor oloupejte a opláchněte. Všechny suroviny odšťavněte nebo přidejte trochu vody a rozmixujte do konzistence smoothie. Vychutnejte si tuto směs jako nápoj nebo jako menší svačinu.

Jak řešíte otázku kyseliny močové v těle?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články