Nejčastěji přehlížené příznaky nedostatku konkrétních vitamínů v těle. Marně vysílá signály, které nevědomky ignorujeme

Nedostatek vitamínů může vést k vážným zdravotním problémům. Jak tomu předcházet a jak včas zjistíte, které živiny vaše tělo postrádá?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odborníci na výživu doporučují dávat si pozor na organizaci vašeho stravování a zajistit vašemu tělu dostatek všech potřebných vitamínůJejich nedostatek může být životu nebezpečný a v některých případech ho můžou naznačovat i bolestivé příznaky. Důsledky toho mohou být životu nebezpečné. Jak tedy zjistit, kdy máte v těle nedostatek vitamínů a jak tomu předcházet? 

Příznaky nedostatku vitamínů

Časté bolesti hlavy a šum v uších mohou být důsledkem nedostatku nejen vitamínů B3 a E, ale také minerálních látek, jako je mangan a draslík. Zásoby chybějících živin můžete doplnit pomocí ořechů, zelené listové zeleniny, řepy, zeleného hrášku, vaječných žloutků nebo citrusových plodů. Odborníci dále se doporučují užívat 3krát denně 50-100 mg vitaminu B3 a 1-3krát denně 400 mg vitaminu E v tabletové formě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vypadávání vlasů může být způsobeno nejen nedostatkem vitamínů skupiny B, ale také C a H. Vitamin H se nachází pouze v kozích játrech, ledvinách, neleštěné rýži a pivních kvasnicích, což ho činí velice těžko dostupným. To může být velký problém zejména pro vegany a vegetariány. Hlídejte si tak jeho hladinu a v případě velkého nedostatku řešte problém s odborníkem

Při pálení v očích následované výtokem slizu a neschopnost rychlého přizpůsobení ve tmě pravděpodobně čelíte nedostatku vitamínů A, B a C. Jejich zdrojem jsou především ryby, játra, vaječný žloutek, máslo, zelená listová zelenina, mléko, sýr a droždí. Pokud ale změna stravy nepomáhá, zkuste využít doplňky, které běžně najdete v lékárně či na internetu. Tabletku vitamínu A konzumujte 1–3krát denně, tabletku B komplexu ráno i večer a 1000 mg vitaminu C během snídaně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Necitlivost v oblasti rukou a nohou je většinou vyvolaná nedostatkem vitamínů B12, B6 a F. Obecně se tyto druhy získávají těžko z běžné stravy, a tak je můžete doplnit formou suplementů. Pokud to i přesto chcete zkusit bez nich, pro správné množství vitaminu B12 konzumujte hodně rostlinného oleje a vlašských ořechů. U B6 to budou pivní kvasnice, neloupaná zrna, vepřové maso, vepřová játra, ořechy, luštěniny, brambory. Vitamíny F jsou obsažené v brokolici, cibuli, tuňácích, hovězím, vepřovém, mléku a mléčných výrobcích.

Vysoká náchylnost k infekcím může naznačovat nedostatek vitamínů A a B5, které snadno získáte z potravin jako jsou ryby, játra, vaječné žloutky, máslo, karamel, listová zelenina a další již zmíněné. Kromě toho se v období epidemií doporučuje užívat pro prevenci i vitamín A.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články