Dlouhodobá únava není normální. Naslouchejte svému tělu – možná ho sužuje některé z vážných onemocnění

Únava je běžnou reakcí organismu na vyčerpání, ovšem je-li dlouhodobá, stává se problémem. Zjistěte, v kterých případech byste měli zpozornět.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nedostatek energie nebo celkové vyčerpání vám dává organismus najevo pocitem únavy. V určité míře se jedná o běžný, ba dokonce žádoucí stav. Tím, že vás vaše tělo vyzve k odpočinku, předejdete možnému přetažení či negativnímu vlivu na vaše zdraví. Ovšem v případě, že pocit ospalosti a nedostatku sil přetrvává dlouhodobě, měli byste zpozornět. Chronická únava může signalizovat řadu chorob, ale i sama o sobě vám dokáže negativně zasahovat do životního stylu, což potvrzuje i lékařka Elaine Kau Luo, M.D.

Permanentní únava a vyčerpání

Jestliže se v poslední době cítíte neustále ospalí a vyčerpaní, může to souviset s tvz. jarní únavou. Tak se označuje období bezprostředně následující po chladné a temnější části roku. Během těchto měsíců spotřebovalo tělo většinu nastřádaných zásob vitamínů a minerálů, což se projevuje současnými pocity únavy. Ovšem, pokud u vás tyto stavy přetrvávají déle nebo je periodicky pociťujete i v jiné části roku, může to svědčit o nevhodném životním stylu. Do svého jídelníčku tedy zařaďte zdravé potraviny, dodržujte pravidelný pitný režim a dostatečně spěte.  

Ospalost může maskovat depresi

V případě, že jste ve svém životě dlouhodobě frustrovaní nebo se potýkáte s chronickým stresem, může se u vás začít rozvíjet deprese. Ta se může mj. projevovat i chronickou únavou. Pokud se tedy vedle ospalosti cítíte i nespokojení nebo nešťastní, zkuste navštívit psychologa – mohl by vám pomoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Špatná funkce nadledvin

Dlouhodobá únava může značit i tzv. únavu nadledvin respektive jejich špatnou funkci. Ty totiž při dlouhodobém stresu, nevhodných stravovacích návycích, kdy přijímáte stravu chudou na vitamíny, minerály a antioxidanty, nebo vlivem genetických predispozic přestanou produkovat žádoucí množství kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu. To se projevuje každodenním nedostatkem energie a přetrvávající únavou. Abyste tento stav zvrátili, doplňte vitamíny B5 a C, omega-3 mastné kyseliny, snižte příjem cukru a kofeinu a průmyslově zpracovaných potravin.

Potíže se štítnou žlázou

S výjimkou jiného je chronická únava vcelku častým příznakem hypofunkce štítné žlázy. Jestliže kromě tohoto problému pociťujete ještě některé – zácpu a plynatost, nevysvětlitelné přibývání na váze, suchou kůži, vypadávání vlasů nebo například zapomínáte, raději navštivte endokrinologa a absolvujte preventivní vyšetření.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Možný diabetes 2. typu

Neustálá potřeba spát a odpočívat může poukazovat na onemocnění diabetem 2. typu. Tento typ cukrovky je častější u obézních lidí a jedinců se zanedbanou životosprávou. Pokud se cítíte neustále ospalí a vedle toho máte ještě časté nutkání k močení, jste neustále žízniví, bez vysvětlení hubnete, špatně se vám hojí rány nebo vidíte rozmazaně, můžete se potýkat s cukrovkou. Nejlepším krokem, který můžete učinit, je návštěva lékaře, který vás odešle na speciální vyšetření, na jehož základě cukrovku potvrdí či vyloučí.

Další nemoci, které mohou způsobovat chronickou únavu:

  • probíhající zánět nebo infekce  
  • apnoe (dalšími příznaky jsou chrápání, nadváha nebo vysoký krevní tlak)
  • syndrom neklidných nohou
  • chronický únavový syndrom
  • anémie
  • rakovina
  • autoimunitní poruchy

Jak často se během týdne cítíte unavení?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články