Dlouhodobá únava není normální. Naslouchejte svému tělu – možná ho sužuje některé z vážných onemocnění

Únava je běžnou reakcí organismu na vyčerpání, ovšem je-li dlouhodobá, stává se problémem. Zjistěte, v kterých případech byste měli zpozornět.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nedostatek energie nebo celkové vyčerpání vám dává organismus najevo pocitem únavy. V určité míře se jedná o běžný, ba dokonce žádoucí stav. Tím, že vás vaše tělo vyzve k odpočinku, předejdete možnému přetažení či negativnímu vlivu na vaše zdraví. Ovšem v případě, že pocit ospalosti a nedostatku sil přetrvává dlouhodobě, měli byste zpozornět. Chronická únava může signalizovat řadu chorob, ale i sama o sobě vám dokáže negativně zasahovat do životního stylu, což potvrzuje i lékařka Elaine Kau Luo, M.D.

Permanentní únava a vyčerpání

Jestliže se v poslední době cítíte neustále ospalí a vyčerpaní, může to souviset s tvz. jarní únavou. Tak se označuje období bezprostředně následující po chladné a temnější části roku. Během těchto měsíců spotřebovalo tělo většinu nastřádaných zásob vitamínů a minerálů, což se projevuje současnými pocity únavy. Ovšem, pokud u vás tyto stavy přetrvávají déle nebo je periodicky pociťujete i v jiné části roku, může to svědčit o nevhodném životním stylu. Do svého jídelníčku tedy zařaďte zdravé potraviny, dodržujte pravidelný pitný režim a dostatečně spěte.  

Ospalost může maskovat depresi

V případě, že jste ve svém životě dlouhodobě frustrovaní nebo se potýkáte s chronickým stresem, může se u vás začít rozvíjet deprese. Ta se může mj. projevovat i chronickou únavou. Pokud se tedy vedle ospalosti cítíte i nespokojení nebo nešťastní, zkuste navštívit psychologa – mohl by vám pomoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Špatná funkce nadledvin

Dlouhodobá únava může značit i tzv. únavu nadledvin respektive jejich špatnou funkci. Ty totiž při dlouhodobém stresu, nevhodných stravovacích návycích, kdy přijímáte stravu chudou na vitamíny, minerály a antioxidanty, nebo vlivem genetických predispozic přestanou produkovat žádoucí množství kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu. To se projevuje každodenním nedostatkem energie a přetrvávající únavou. Abyste tento stav zvrátili, doplňte vitamíny B5 a C, omega-3 mastné kyseliny, snižte příjem cukru a kofeinu a průmyslově zpracovaných potravin.

Potíže se štítnou žlázou

S výjimkou jiného je chronická únava vcelku častým příznakem hypofunkce štítné žlázy. Jestliže kromě tohoto problému pociťujete ještě některé – zácpu a plynatost, nevysvětlitelné přibývání na váze, suchou kůži, vypadávání vlasů nebo například zapomínáte, raději navštivte endokrinologa a absolvujte preventivní vyšetření.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Možný diabetes 2. typu

Neustálá potřeba spát a odpočívat může poukazovat na onemocnění diabetem 2. typu. Tento typ cukrovky je častější u obézních lidí a jedinců se zanedbanou životosprávou. Pokud se cítíte neustále ospalí a vedle toho máte ještě časté nutkání k močení, jste neustále žízniví, bez vysvětlení hubnete, špatně se vám hojí rány nebo vidíte rozmazaně, můžete se potýkat s cukrovkou. Nejlepším krokem, který můžete učinit, je návštěva lékaře, který vás odešle na speciální vyšetření, na jehož základě cukrovku potvrdí či vyloučí.

Další nemoci, které mohou způsobovat chronickou únavu:

  • probíhající zánět nebo infekce  
  • apnoe (dalšími příznaky jsou chrápání, nadváha nebo vysoký krevní tlak)
  • syndrom neklidných nohou
  • chronický únavový syndrom
  • anémie
  • rakovina
  • autoimunitní poruchy

Jak často se během týdne cítíte unavení?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy