Hlavní spací polohy existují čtyři: spánek na boku, břiše či zádech a pozice plodu. Zatímco ani jedna není vyloženě škodlivá, některé vám prospějí více než jiné.
26 let. Tolik roků člověk průměrně naspí za celý život. Když se vezme v potaz, kolika let se dožívají Češi (kolem 80 let), je to zhruba třetina života. Není tak divu, že kvalita spánku určuje kvalitu života. Dobrý spánek lze podpořit různými způsoby: v noci se vyhýbat modrému světlu, v ložnici nepřetápět a chodit spát v rozumném čase. Jedním z hlavních faktorů dobrého spánku je ale podle odbornice Jandra Sutton poloha, ve které spíte.
Poloha plodu
Patří k nejoblíbenějším spánkovým polohám. Možná ji podvědomě častěji zaujímáte ve stresu. Je to totiž poloha, jak už ostatně název sám o sobě napovídá, která lidem připomíná bezpečí dělohy. Má ale i další výhody. Pomáhá například s bolestí spodní části zad a také s chrápáním. Ale jen za předpokladu, že v této poloze spíte relativně uvolnění. Pokud se ke spánku ukládáte spíše v křeči, pak tato poloha může později v noci bránit hlubokým nádechům.
Poloha plodu je vhodná, když:
- trpíte na bolesti spodní části zad
- máte potíže s chrápáním
- jste těhotná
Spaní na boku
Od polohy plodu se vlastně liší jen nataženýma nohama, což však způsobuje největší rozdíl. Zatímco spaní v poloze plodu může ulevit od bolesti spodní části zad, spaní na straně může přispět ke ztuhlým ramenům a křečím v oblasti čelisti a mimického svalstva. Na druhou stranu je vhodné pro chrápající, ale také pro ty, kteří trpí na zažívací problémy včetně pálení žáhy. Podle některých odborníků je vhodnější spaní na levé straně.
Spaní na straně je vhodné, když:
- trpíte na bolesti spodní části zad či krku
- máte potíže s chrápáním a spánkovou apnoe
- jste těhotná
Spaní na zádech
Vzhledem k působení gravitace, spánek na zádech zatěžuje lidské tělo a především pak vaši páteř nejméně ze všech ostatních poloh. Je ale tak trochu paradoxem, že pokud trpíte na bolest zad, nejedná se o nejlepší variantu. V takovém případě si zkuste kolena podložit polštářem, což pomůže dotvořit přirozenou křivku zad. Zároveň se spaní na zádech nehodí pro ty z vás, kteří v noci „řežete pilou“.
Naopak se hodí, když:
- trpíte na bolesti spodní části zad či krku
- máte ucpané dutiny
- trápí vás bolesti kyčle či kolen
Spaní na břiše
Patří ke spíše méně vhodným polohám. Mezi největší a prakticky jedinou výhodu patří, že může pomoci s chrápáním a spánkovou apnoe. Na druhou stranu si spánkem na břiše můžete přivodit bolesti krku a zad. Tato poloha navíc zatěžuje svalstvo a klouby, což může být jeden z důvodů pro ranní únavu. Pokud vám spaní na břiše vyhovuje nejvíce a nechcete se ho vzdát, pak zkuste spát s nízkým polštářem, což uleví vašemu krku.
Spaní na břiše se hodí, když:
- máte potíže s chrápáním a spánkovou apnoe