Je opravdu nutné dodržovat pitný režim? Jednoduchá rovnice prozradí, jaký je váš ideální příjem tekutin

Tíží vás pomyšlení na to, že nejste schopni dodržet doporučovaný pitný režim? Ať děláte, co děláte, tolik vody do sebe nedostanete. Vysvětlíme vám, že se neději nic tak hrozného.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatímco dříve se příliš neřešilo, kolik tekutin jste za celý den do sebe dostali, nyní se na vás ze spousty médií valí informace o tom, jak moc byste měli pít. A kdo nepije, tak si škodí. Není proto divu, že řada lidí na základě těchto rad nevyjde z domu bez PET láhve naplněné vodou až po okraj. Jenže věc má také druhou stranu mince, jak ukázaly vědecké studie. Odborníci na výživu, mezi nimi i fyziolog MUDr. Miloslav Franěk, PhD., říkají, že ani s vodou se to nemusí přehánět. Ideální množství vody, které byste měli přes den vypít, uvedla na pravou míru Natalie Butler, R.D., L.D.

Bez vody bychom nepřežili

S pitím vody se váže jedna podstatná pravda. Bez této životodárné tekutiny bychom nepřežili. V organismu je voda přítomná ve fyziologických procesech. Jenže, je-li jí moc, nebo naopak málo, vede to ke zdravotním problémům. Ke ztrátě vody a tedy i k dehydrataci dochází zejména v létě, při průjmech či horečnatých onemocnění. Zdravý není ani nadbytek vody v těle. Kolik vody byste ale měli správně vypít, aby to bylo tak akorát?  Většinou se dozvíte, že se jedná o minimálně dva až tři litry za den.

iZdroj fotografie: Unsplash
Na 1 kg hmotnosti bychom měli vypít asi 30 až 45 ml tekutin.

Možná stačí vypít o něco méně

Orientační denní spotřebu tekutin zjistíte snadno. Obecně se udává, že na 1 kg hmotnosti potřebujeme asi 30 až 45 ml vody. Pokud například vážíte 65 kg, po vynásobení 30 a 45 vám vyjde výsledek 1950 ml a 2925 ml, což odpovídá cca 2 až 3 litrům vody. Tolik tekutin byste měli za den vypít. Nezapomínejte na to, že asi 20 % denního příjmu tekutin zajistí vaše strava. V našem případě by to znamenalo, že by vám stačilo vypít denně vypít mezi 1,5 l a 2,3 l tekutin.

Vypít doporučované množství tekutin v objemu dvou až tří litrů je však pro někoho nadlidský úkol. Studie uveřejněná v časopise American Journal of Epidemiology v roce 2002 přitom uvádí, že vypitý litr a čtvrť vody denně už snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění. Je to podstatně méně než běžně doporučované množství. Z této studie tedy vyplývá, nějaká univerzální rada ani neexistuje, protože každý člověk je jiný a má různé potřeby. Vše záleží na jeho aktivitě, hmotnosti, venkovní teplotě. Kromě toho vodu přijímáme i z potravy.

iZdroj fotografie: Unsplash
Nejpřirozenější tekutinou pro náš organismus je čistá voda.

Co s tělem udělá nadbytek vody

Ti, kteří si doporučení o pravidelném pitném režimu berou k srdci a pijí vodu o sto šest, se mohou dopracovat až k tzv. hyponatrémii neboli otravě vodou, kdy dochází k rozvratu hospodaření se sodíkem. Nezřídka se s tímto potýkají sportovci. Fyzická aktivita vede ke zvýšenému pocení, odplavování soli (a současně i sodíku) z těla pryč. Tekutinu pak doplňují vodou bez soli, která problém ještě více prohloubí. V takovém stavu, kdy je v těle nedostatek sodíku, mohou přijít mdloby, dezorientace a kolaps, jenž bez pomoci vede až ke smrti. Zde se jako řešení nabízí pití sportovních nápojů s obsahem sodíku a dalších elektrolytů.

A jak jste na tom s denním doplňováním tekutin vy?

Kolik vody musíme denně vypít?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články