Jak mlsat bez výčitek? Chipsy, mléčnou čokoládu i zmrzlinu lze nahradit 6 zdravými alternativami

Zdravý jídelníček představuje pestrou a vyváženou stravu. Co jíst, když jste dostali chuť na něco dobrého? Existují i lepší varianty než tučné chipsy nebo sladké tyčinky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Výživoví poradci to říkají stále, že zahnat chuť na sladké lze i zdravěji než tradičními sladkostmi v podobě bonbónů. Těch možností je tolik, stačí jen trochu popřemýšlet. Pochopitelně to chce změnit stravovací návyky a nevidět ve zdravém jídle nic špatného. Lékař Wikrom Wongwanich Karnsakul, MD se ve své praxi setkává s pacienty, jejichž nezdravé stravovací návyky jim přivodily zdravotní problémy. Chuťové buňky potěšíte třeba i čerstvým ovocem.

K odpolední kávě patří něco sladkého

Je zažitým zvykem, že po obědě si k odpolední černé kávě dáte ještě něco sladkého, abyste si náležitě vychutnali siestu. Jestliže už ale bojujete s nadváhou, není to zrovna nejlepší řešení. Jak ale zahnat tu chuť na něco dobrého? Stačí se dívat okolo sebe a najdete tolik možností, že si dokonce budete moct vybírat. Co takhle si dát ovoce, zeleninové chipsy nebo tmavou čokoládu?

Čerstvé ovoce dodá energii

Jestliže vaše mozkové buňky volají po dodání energie, pak opravdu není nutné konzumovat zbytečně sladkou čokoládovou tyčinku plnou nezdravého palmového tuku. Stejnou službu udělá čerstvé ovoce, které je zdravější. A že byste si ke kávě nemohli dát banán? Je to jen otázka zvyku a priorit. Kromě toho je ovoce zdravé. Uvádí se, že 4 porce ovoce denně dokážou snížit riziko srdečních nemocí o 16 %.

iHořká čokoláda by měla mít aspoň 70 % kakaa

Tmavá čokoláda s vysokým obsahem kakaa

Máte-li rádi čokoládu a nechcete-li jí se vzdát, pak zkuste vyměnit její mléčnou formu za hořkou. A čím více kakaa v ní bude, tím lépe. Měla by mít alespoň 70 % kakaa. Je zdravější pro organismus, obsahuje dokonce i hořčík, který pomáhá lépe pracovat nervovému systému. Kromě toho si smlsnete, protože i hořká čokoláda výborně chutná, přestože není tolik sladká.

Ořechové máslo

Nahradit nezdravé sladkosti je možné také ovocem, které namočíte do ořechového másla. Všechno dohromady dodá tělu potřebnou vlákniny, minerály a vitamíny, a také zdravé tuky, na které jsou ořechy bohaté. Přitom se jedná o zdravou svačinku nebo něco dobrého na zub, když zrovna máte chuť.

iPopcorn je zdravější alternativou něčeho na zub

Zdravější alternativa zmrzliny

Nesmí vám v mrazáku chybět zásoba zmrzliny? Jestliže ale trpíte nadváhou, nemůžete se pak divit, že vám kilogramy naskakují jeden za druhým. Zmrzlina je plná cukru, který k přebytečným kilům přispívá. Můžete ale vyzkoušet zdravější alternativu zmrzliny. V mixéru rozmixujete zralé banány a dáte je zmrazit. A je to. Pochoutka je na světě. Má nižší obsah kalorií a více vlákniny než běžná zmrzlina.

Popcorn nebo zeleninové chipsy

K televizi si pravidelně berete sáček slaných chipsů? Zkuste je nahradit popcornem. K dispozici je v různých chuťových variantách – naslano, se sýrem, nasladko. Má méně kalorií než klasické bramborové chipsy, tudíž je zdravější pro váš organismus. Dobrou volbou jsou i zeleninové chipsy. Obsahují více vlákniny a méně tuku. Nejlepší je vyrobit si je doma. To máte aspoň jistotu, že nebudou tak mastné. Lze k tomu použít mikrovlnnou i klasickou troubu a chutnou pochoutku máte ráz dva hotovou.

A jakým způsobem zaháníte chuť na sladké vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články