Nervus vagus aneb Jak s bloudivým nervem nezabloudit: Jeho aktivace zbaví pálení žáhy, nespavosti i depresí –⁠ opakem je vysoké riziko cukrovky

Nervus vagus spojuje náš mozek se střevy. Ovlivňuje mnohé důležité orgány. Jeho nízký tonus je spojován s depresí, epilepsií i srdečními chorobami. Lze jej ale snadno ovlivnit.

i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Nervus vagus, nazývaný také pneumogastrický nebo bloudivý nerv, je nejdelším nervem v našem těle. Vychází z mozku jako desátý kraniální (lebeční) nerv, putuje dolů přes krk až ke střevům. Jeho výběžky prochází kolem trávicího systému, jater, sleziny, slinivky břišní, srdce a plic. Tento nerv hraje hlavní roli v parasympatickém nervovém systému, který odpovídá  za vnitřní činnosti našeho těla v klidu. Opakem parasympatického nervového systému je sympatický nervový systém, který nás aktivizuje a spouští tedy tzv. reakci „bojuj nebo uteč“.

Co nervus vagus ovlivňuje

Bloudivý nerv  je zodpovědný za různé funkce vnitřních orgánů, včetně trávení, srdeční frekvence, dýchání, kardiovaskulární činnost a reflexy, jako jsou kašel, kýchání, polykání a zvracení. Nervus vagus tedy hraje roli v autonomním nervovém systému, který řídí činnosti, které lidé provádějí nevědomě. Jednou z nejzajímavějších rolí bloudivého nervu je, že v podstatě čte střevní mikrobiom a iniciuje reakci na modulaci zánětu podle toho, zda detekuje patogenní nebo nepatogenní organismy.

Vagový tonus

Tonus bloudivého nervu je klíčový pro aktivaci parasympatického nervového systému. Vagový tonus se měří sledováním srdečního tepu spolu s dechovou frekvencí. Při nádechu se srdeční tep trochu zrychlí a při výdechu se naopak o něco zpomalí. Čím větší je rozdíl mezi tepovou frekvencí při nádechu a výdechu, tím vyšší je vagový tonus. Vyšší vagový tonus znamená, že se vaše tělo může po stresu rychleji uvolnit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zvýšený vagový tonus

Zvýšený vagový tonus zlepšuje funkci mnoha tělesných systémů, což způsobuje lepší regulaci hladiny cukru v krvi, snižuje riziko mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění, snižuje krevní tlak, zlepšuje trávení díky lepší produkci žaludeční kyseliny a trávicích enzymů a snižuje výskyt migrény. Vyšší vagový tonus je také spojen s lepší náladou, nižší úzkostí a větší odolností vůči stresu.

Snížený vagový tonus

Snížený vagový tonus je spojen s kardiovaskulárními obtížemi včetně mozkové mrtvice a infarktu, dále s depresí, cukrovkou, chronickým únavovým syndromem, kognitivními poruchami a různými zánětlivými stavy. Mezi zánětlivé stavy patří například revmatoidní artritida, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, zánětlivé onemocnění střev, endometrióza, lupus a další.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak stimulovat nervus vagus

Přesto, že je vagový tonus z velké části vrozený, je možné jej zvýšit. Následující činnosti mají na vagový tonus největší vliv:

  • Jóga: Jóga obecně zvyšuje aktivitu bloudivého nervu a parasympatického systému. Jógové dýchání přímo stimuluje bloudivý nerv a zlepšuje autonomní regulaci, tedy schopnost reagovat na podněty z okolí bez přemýšlení. Tato forma dýchání může také vaše zlepšit kognitivní funkce a náladu. Studie prokázaly, že jóga zvyšuje také hladinu GABA. Bylo zjištěno, že vysoká hladina GABA zlepšuje náladu a snižuje úzkost.
  • Meditace: Meditace může stimulovat bloudivý nerv a zvýšit jeho tonus.  Výzkumy ukazují, že meditace zvyšuje vagový tonus a má blahodárný vliv na naše emoční rozpoložení.
  • Hluboké dýchání: Pomalé a rytmické dýchání z bránice namísto mělkého dýchání z horní části plic, taktéž stimuluje a posiluje bloudivý nerv.
  • Broukání, zpívání a mluvení: Vzhledem k tomu, že je bloudivý nerv spojen s hlasivkami, jej mechanicky stimuluje vyluzování zvuků. Úplně nejlepší je vydávat zvuk jako buddhističtí mniši při meditaci: „óm“.
  • Cvičení: Bylo prokázáno, že cvičení stimuluje bloudivý nerv, což může vysvětlovat jeho příznivé účinky na mozek a duševní zdraví.
  • Vystavení se chladu: Bylo prokázáno, že akutní vystavení se chladu aktivuje bloudivý nerv. Vědci také zjistili, že pravidelné vystavování se chladu může snížit sympatickou reakci „bojuj nebo uteč“ a zvýšit parasympatickou aktivitu prostřednictvím bloudivého nervu. Vhodné jsou studené sprchy, omývání obličeje studenou vodou či kryoterapie.
  • Probiotika: Užívání probiotik a jiných látek, které mají vliv na střevní mikroflóru ovlivňují také tonus bloudivého nervu.
  • Chirurgická vagová stimulace: Tonus bloudivého nervu lze ovlivnit také chirurgicky. Pod levou klíční kost  je voperován přístroj podobný kardiostimulátoru, který pomocí elektrod následně stimuluje nervus vagus. Tato metoda se používá hlavně u farmakorezistentní epilepsie a těžké deprese.

Stimulujete nějak svůj bloudivý nerv?

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články