Jak poznat teplotu, pokud nemáte teploměr | JakZdravě.cz

Jednoduchý způsob zjištění tělesné teploty, když po ruce nemáte teploměr

Každý z nás se alespoň jednou ocitl v situaci, kdy naléhavě potřeboval změřit sobě, nebo někomu blízkému tělesnou teplotu, ale zrovna po ruce neměl teploměr. Poradíme vám několik způsobů, jak zvýšenou teplotu rozpoznat i bez něj.

i Zdroj fotografie: depositphotos.com
                   

Nejjednodušší a nejoblíbenější metodou je položení dlaně na čelo, ale teplotu můžete rozponat i rty. Mají totiž nejjemnější pokožku a okamžitě na změnu tepla reagují. Pacient by měl ležet v pokoji, kde není příliš zima, ani horko. Nikdy neměřte teplotu po zvýšené tělesné námaze, logicky bude vyšší než v klidovém režimu. Ukazatelem horečky mohou být i studené končetiny a teplé čelo, případně zimnice.
Teplotu zjistíte i díky srdeční frekvenci

Sami na sobě zjístíte horečku i tak, že si z dlaní vytvoříte misku, přiložíte ji k ústům a vydechnete do ní. Pokud máte vysokou teplotu, ucítíte horko na okrajích nosu. Dalším způsobem je použití vaší srdeční frekvence – tady je důležité vědět, že 1 stupeň zvýšené teploty se rovná dalším10 tepům za minutu. Pokud je tedy vaše tepová frekvence o 20 tepů vyšší než je normál, vaše tělesná teplota je asi 39 stupňů.


iZdroj fotografie: Unsplash.com

Tato metoda se doporučuje těm, kteří dobře znají svou normální srdeční frekvenci. Před měřením ale nepijte kávu. Horečku také často doprovází extrémní únava a letargie. Pacienti se pohybují pomalu a často nedokážou ani vylézt z postele, děti s horečkou jsou unavené a slabé, nechtějí si hrát a nemají chuť k jídlu.

Horečku může prozradit i počet nádechů

Ukazatelem horečky můžou být i červené tváře a oči. Mezi další příznaky patří bolest svalů, nebo kloubů, což se často pojí také s chřipkou. Pacienty často bolí hlava a vyskytnout se mohou i žaludeční nevolnosti, které jsou častým příznakem horečky a nemocí. Všímejte si toho, jestli jedinec zvrací a nemá chuť k jídlu, neboť i to může znamenat vysokou teplotu.


iZdroj fotografie: Unsplash.com

Teploměr nahradí i měření počtu nádechů – při normálním zdraví dospělý udělá asi 20 dvacet nádechů za minutu, dítě asi třicet. Pokud je počet nádechů vyšší než norma, může se jednat o zvýšenou teplotu až horečku. Jestliže vám tato autodiagnostika ukáže, že nejste zdraví, neváhejte a poraďte se s lékařem, abyste předešli komplikacím.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů