Jednoduchý způsob zjištění tělesné teploty, když po ruce nemáte teploměr

Každý z nás se alespoň jednou ocitl v situaci, kdy naléhavě potřeboval změřit sobě, nebo někomu blízkému tělesnou teplotu, ale zrovna po ruce neměl teploměr. Poradíme vám několik způsobů, jak zvýšenou teplotu rozpoznat i bez něj.

i Zdroj fotografie: depositphotos.com
                   

Nejjednodušší a nejoblíbenější metodou je položení dlaně na čelo, ale teplotu můžete rozponat i rty. Mají totiž nejjemnější pokožku a okamžitě na změnu tepla reagují. Pacient by měl ležet v pokoji, kde není příliš zima, ani horko. Nikdy neměřte teplotu po zvýšené tělesné námaze, logicky bude vyšší než v klidovém režimu. Ukazatelem horečky mohou být i studené končetiny a teplé čelo, případně zimnice.

Teplotu zjistíte i díky srdeční frekvenci

Sami na sobě zjístíte horečku i tak, že si z dlaní vytvoříte misku, přiložíte ji k ústům a vydechnete do ní. Pokud máte vysokou teplotu, ucítíte horko na okrajích nosu. Dalším způsobem je použití vaší srdeční frekvence – tady je důležité vědět, že 1 stupeň zvýšené teploty se rovná dalším10 tepům za minutu. Pokud je tedy vaše tepová frekvence o 20 tepů vyšší než je normál, vaše tělesná teplota je asi 39 stupňů.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Tato metoda se doporučuje těm, kteří dobře znají svou normální srdeční frekvenci. Před měřením ale nepijte kávu. Horečku také často doprovází extrémní únava a letargie. Pacienti se pohybují pomalu a často nedokážou ani vylézt z postele, děti s horečkou jsou unavené a slabé, nechtějí si hrát a nemají chuť k jídlu.

Horečku může prozradit i počet nádechů

Ukazatelem horečky můžou být i červené tváře a oči. Mezi další příznaky patří bolest svalů, nebo kloubů, což se často pojí také s chřipkou. Pacienty často bolí hlava a vyskytnout se mohou i žaludeční nevolnosti, které jsou častým příznakem horečky a nemocí. Všímejte si toho, jestli jedinec zvrací a nemá chuť k jídlu, neboť i to může znamenat vysokou teplotu.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Teploměr nahradí i měření počtu nádechů – při normálním zdraví dospělý udělá asi 20 dvacet nádechů za minutu, dítě asi třicet. Pokud je počet nádechů vyšší než norma, může se jednat o zvýšenou teplotu až horečku. Jestliže vám tato autodiagnostika ukáže, že nejste zdraví, neváhejte a poraďte se s lékařem, abyste předešli komplikacím.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články