Všichni po něm šlapeme, ale nevíme, že léčí plicní onemocnění i žaludeční vředy

Když se řekne jitrocel, jistě se vám vybaví jitrocelový sirup, který výborně pomáhá na kašel. Jitrocel má více účinků, podporuje trávení a dokáže léčit žaludeční vředy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jitrocelů existuje více druhů, nejléčivější je jitrocel kopinatý, který má ploché, špičaté listy s výraznou žilnatinou. Jitrocel patří k nenáročným rostlinám, najdete ho proto na sídlištích, dvorech, u cest, na loukách, pastvinách i v lesích. Už od pradávna znají lidé jeho léčivou moc. Však i vy si jistě vzpomenete na jitrocelový sirup proti kašli.

Jitrocel a jeho léčivé vlastnosti

Listy jitrocele obsahují tříslovinu, pektiny, kyselinu citronovou a fytoncidy (antibakteriální sloučeniny) a velké množství vitamínu C. Jitrocel pomáhá proti kašli, astmatu i tuberkulóze. Kromě toho pomáhá s čištěním organismu i krve. Podporuje chuť k jídlu a dají se s ním ošetřit všechny druhy ran – škrábance, drobná říznutí i kousnutí a pomáhá tlumit svědění a bolest při vosím nebo včelím bodnutí. V přírodní kosmetice se používá proti akné a pupínkům.

Recept proti žaludečním vředům

Jitrocel dokáže zlepšit trávení. Pomáhá vyléčit žaludeční a dvanáctníkové vředy. Jitrocel větší je nejlepší mletý, protože tak se vám bude lépe trávit a uvolní se z něj snadněji prospěšné látky.

Co budete potřebovat?

  • 300 gramů listů jitrocele
  • a 1 kilogram lučního medu.

Postup přípravy receptu:

  1. Listy jitrocele (vybírejte mladší listy) omyjte a nechte oschnout.
  2. Suché listy namelte mlýnkem na maso.
  3. Vložte namleté listy do zavařovací sklenice a smíchejte s medem.
  4. Nechte odstát přes noc.

Aplikace a dávkování:

Výslednou směs můžete použít k léčbě kašle, žaludečních vředů a k podpoře trávení. Užívejte jednu polévkovou lžíci ráno před jídlem, dokud vám nedojde připravená směs. Zevně používejte k hojení ran. Diabetikům prospívá posypat nanesenou směs navíc kurkumovým práškem a převázat ránu obvazem. Směs uchovávejte v chladnu, nejlépe v lednici.

Listy jitrocele kopinatého v trávě iZdroj fotografie: Pixabay

Proč a jak vznikají žaludeční vředy?

Podkladem pro vznik žaludečního vředu je poškození sliznice žaludku. Objevují se hlavně v horní třetině. Narušením sliznice chybí ochrana proti trávicím šťávám. Pokud se vřed prožere skrz žaludeční stěnu, může žaludeční obsah proniknout do břišní dutiny a způsobit zánět břišní tkáně, v horším případě náhlou příhodu břišní.

Důvodů, že se vám v žaludku vytvoří vřed, je více. Roli hrají nadměrná sekrece žaludečních kyselin, poruchy krevního oběhu, stres a některé léky. Riziko nemoci je vyšší u kuřáků, u lidí pracujících ve směnném provozu nebo vykonávajících náročné povolání. Nezdravý a uspěchaný životní styl vznik vředů jen podporují. Zpomalte, nic vám neuteče. Budete-li stále spěchat, uteče vám zdraví.

Jako prevenci jezte banány. Ochrání před vznikem vředů.

Jak využíváte jitrocel vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články