Třes těla: Kdy je to normální a kdy okamžitě navštívit doktora? Čím dřív je nemoc podchycena, tím úspěšnější je léčba

Určitě jste již slyšeli o tom, že se někomu strachem roztřásla kolena. Není to nic výjimečného. Jsou ale situace, kdy je třes příznakem nemoci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Roztřást se tělo může působením chladu či strachu. Jedná se o fyziologický jev, který by vás neměl nijak trápit. Třes neboli tremor se ale může objevit u některých onemocnění. V takovém případě je třeba zbystřit pozornost a poradit se třeba i s odborníkem, říká lékař William S. Anderson, MD.

Kdy se třes těla objevuje

Máte před důležitou zkouškou a celí se třesete. Silné emoce mohou způsobit třes těla, ale hlavně rukou. Není to nic, čeho byste se měli bát. Tremor, tedy třes, se může objevit při hypoglykémii. Je jedním z příznaků nízké hladiny krevního cukru. Provází také roztroušenou sklerózu a typický je pro Parkinsonovou chorobu. Když se alkoholik dostane do stavu zvaného delirium tremens, také se nejspíš bude třást. Třesení těla provází nadměrnou funkci štítné žlázy, mozkovou mrtvici, poranění mozku, otravu kovy, selhání ledvin.

Parkinsonova choroba

Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, kdy dochází k úbytku nervových mozkových buněk, ve kterých se vytváří dopamin. Jeho nedostatek pak vede ke zhoršené schopnosti ovládat tělo. Člověk ztrácí dobrou motoriku a pohyblivost svého těla. Typickým příznakem Parkinsonovy choroby je třes rukou, prstů, brady nebo rtu. Objevit se může i ztuhlý výraz v obličeji, problémy s chůzí a zeslabení hlasu. Nemoc se objevuje spíše ve vyšším věku.

iZdroj fotografie: Pixabay
Třes rukou může být fyziologický, ale také příznakem choroby

Jak se provádí diagnostika tremoru

Pokud zažíváte stres, úzkost, silnou emoci, není důvod k obavám, že by případný třes rukou byl známkou onemocnění. Jedná se o fyziologický stav, který přestane. Když se ale objeví nevysvětlitelný třes, pak je na místě kontaktovat odborného lékaře, jenž stanoví diagnózu. Pomocníkem je zde elektromyogram, který měří svalovou aktivitu a reakci na nervovou stimulaci.

Léčba třesu záleží na jeho příčinách

K léčbě tremoru se používají beta-blokátory, které se jinak používají na vysoký krevní tlak. Pomáhají ale také snižovat třes u některých lidí. Pokud se třes objevuje v obličeji, zmírní ho injekce botoxu. Důležitá je také fyzioterapie. Pravidelným cvičením dochází k posílení svalů a zlepšení koordinace. Někdy je jedinou účinnou léčbou operace mozku s implantací elektrické sondy do té části mozku, která je za třes zodpovědná.

Kdy naposledy se vám roztřásla kolena strachem?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články