Dělá se vám špatně v autě nebo autobuse? Nad touto potíží lze chytře vyzrát v jakémkoli věku. Dvě osvědčené finty nikdy nezklamou

Nevolnost v autě, mořská nemoc nebo hrůza z létání. Pokud vás někdy potkal jeden z těchto problémů, pravděpodobně trpíte kinetózou. Potíže lze naštěstí zmírnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kinetóza je vlastně jiný název pro pohybovou nemoc. Je to stav, který způsobuje nevolnost, zvracení a silné pocení. Obecně jsou ženy a děti k této nemoci náchylnější, ale může postihnout víceméně každého, bez ohledu na věk. Když někam cestujete, můžete udělat určité kroky, abyste tomuto stavu zabránili. Existuje třeba náplast, která zmírňuje nevolnosti.

Kdo je ke kinetóze nejnáchylnější

Studie odhalily, že minimálně jeden ze tří lidí alespoň jednou v životě zažil nevolnost v autě nebo v letadle. Jak už bylo řečeno výše, nejnáchylnější jsou děti (do 12 let) a ženy. Ale neznamená to, že mužům se kinetóza vyhýbá obloukem. Existují ovšem faktory, které zvyšují riziko tohoto onemocnění. Mezi ně patří rodinná anamnéza, užívání hormonální antikoncepce, období menstruace, migrény nebo těhotenství.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co způsobuje pohybovou nemoc

Mozek přijímá signály z pohybových částí vašeho těla – očí, uší, svalů a kloubů. Když některá z těchto částí zaznamená pohyb, odešle informaci do mozku. Jenže ten neví, jestli stojíte nebo se pohybujete. No a z této zmatené reakce mozku vám může být fyzicky špatně. Při jízdě autem to funguje asi takto: Oči vidí, že kolem vás se pohybují stromy, uši zaznamenají pohyb, ale svaly a tělo cítí, že vaše tělo sedí na místě. No a mozek neumí mezi těmito signály najít propojení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky pohybové nemoci

Většinou přijde kinetóza nečekaně a může vás překvapit i v pěkně nevhodnou dobu. Třeba se celou dobu cítíte dobře, a náhle přijde pocit na zvracení. Mezi nejčastější příznaky patří – studený pot, závratě, bolesti hlavy, únava, podrážděnost, nevolnost a zvracení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zmírnit pohybovou nemoc

  • Antihistaminika – Léky, které se běžně používají k léčbě alergií. Mohou se však použít i při kinetóze a fungují opravdu skvěle. Účinná jsou ale pouze ta antihistaminika, která způsobují mírnou ospalost.
  • Náplasti – Scopolaminové náplasti nebo pilulky zabraňují nevolnosti a zvracení. Náplast si nalepte za ucho asi 4 hodiny před tím, než někam pojedete. Nejpozději po třech dnech náplast odlepte, a v případě potřeby nalepte novou. Ale opatrně, tento způsob je vhodný pouze pro dospělé a může způsobit například sucho v ústech.

Zdroj: MyClevelandclinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články