Kolik hodin denně je opravdu potřeba spát v závislosti na věkové kategorii

Spánek a odpočinek je pro tělo velmi důležitý a nezbytný pro načerpání nových sil obnovení energie, je ovšem potřeba tomu věnovat dostatečně dlouhou dobu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V televizi jste již dříve mohli slyšet, že je potřeba věnovat spánku určitý počet hodin. Nějak obecně se mluví přibližně o osmi hodinách, které by měli stačit pro načerpání sil, to však nemusí být zcela pravdivé. Potřeba odpočinku se liší mezi jednotlivci a s postupem času, s přibývajícími lety může tato potřeba klesnout až o několik hodin.

Ideálně 8 hodin pro dospělé

Nejprve je potřeba si uvědomit, že každý člověk je jiný a potřebuje spát po různě dlouhou dobu. Je však možné tento problém dosti zobecnit a určit alespoň zhruba rozmezí, které je ideální pro danou věkovou kategorii. Například taková batolata spí 12 až 17 hodin denně, což se postupně snižuje s přibývajícím věkem.

iZdroj fotografie: Unsplash
Každý potřebuje spát jinak dlouho. 7 hodin by však mělo představovat minimum.

Dětem předškolního věku postačuje už „pouhých“ 10 až 14 hodin spánku, žáci prvního stupně by měli ideálně odpočívat alespoň 9 hodin a pro dospívající je dostatek 8 až 10. V 18. roku života se již většina tělesných funkcí ustálí a až do důchodu by vám mělo stačit 7 hodin, ideálem je však opravdu již dříve avizovaných 8.

Minimálně 5 hodin spánku

7-8 hodin denně může představovat ideální dobu spánku, pokud byste odpočívali kratší dobu, hrozí vám, že začnete přibírat na váze jako důsledek nedostatku energie. Jestli-že byste strávili spánkem méně než 5 hodin, vystavujete se hrozbě vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Vaše tělo takto reaguje na nedostatek odpočinku, krátkým spánkem si můžete přivodit i cukrovku.

iZdroj fotografie: Unsplash
Nespěte kratší dobu než 5 hodin. Můžete si přivodit vážné zdravotní potíže.

Spánková deprivace

Nedostatek spánku je nazýván jinak jako „deprivace“, která je provázena řadou dílčích potíží. Při dlouhodobém odpírání potřebné doby odpočinku se dostaví výrazná únava, zpomalení reflexů, potíže s udržením pozornosti, ztráta chuti a rozmazané myšlení. Člověk by se neměl spánkové deprivaci sám vystavovat, občas však může být nespavost způsobena stresem či nějakou nemocí.

Zdroj: CDC
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články