Karcinom tlustého střeva a konečníku je jedním z nejobvyklejších druhů rakoviny. Rané příznaky si řada lidí nepřipouští

Může vzniknout jako běžný polyp a skončit předčasným úmrtím. Nepodceňujte screeningová vyšetření ani dlouhodobé střevní potíže.

rakovina tlustého střeva i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kolorektální karcinom je odborný název pro zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku. Dle epidemioložky Yamini Ranchod je při jeho včasném odhalení a zahájení léčby velká šance na úplné vyléčení. Nejčastější je adenokarcinom, který vzniká přímo z buněk střevní sliznice, jen výjimečně vznikají i jiné druhy nádorů.

Příznaky kolorektálního karcinomu

Zpočátku nemusí být zjevné žádné potíže. Při nárůstu karcinomu nebo jeho rozšíření do okolních tkání se objevují urputné zácpy nebo průjmy, úzká stužkovitá stolice způsobená zúženým průchodem střev a pocity nedokonalého vyprázdnění. Může se objevit krev ve stolici, bolesti břicha, tlak v konečníku, nevolnost až zvracení, neúmyslné hubnutí a snížená chuť k jídlu. Zdaleka se však nemusí objevit všechny příznaky.

iZdroj fotografie: iStock

Všechny uvedené příznaky mohou být i projevem jiných onemocnění, jako jsou hemoroidy nebo zánětlivá onemocnění střev. Proto je důležité v každém případě vyhledat lékaře.

Komplikace kolorektálního karcinomu

Následkem uvedených příznaků se může objevit chudokrevnost, střevní neprůchodnost nebo perforace střeva z důvodu mechanického ucpání nádorem. Při závažném rozšíření karcinomu do dalších částí těla mohou vznikat další potíže v závislosti na zasaženém orgánu. Může to být bolest kostí při jejich napadení, žloutenka při jaterních metastázách nebo dušnost při zasažení plic.

Diagnostika kolorektálního karcinomu

Praktický lékař vás předá do péče specialisty z oboru gastroenterologie, který s vámi projde vaši osobní i rodinnou anamnézu. Lékař vám prohmatá břicho a vyšetří konečník prstem, čímž lze ihned zjistit zvětšený útvar v konečníku. Dále bývá prováděna kolonoskopie. Doplňujícími vyšetřovacími metodami jsou ultrazvuk, CT, magnetická rezonance a odběry krve.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Screeningové vyšetření

V České republice funguje v rámci prevence plošný screening u všech osob od 50 let věku. Využijte této možnosti a vyberte si mezi každoročním testem okultního krvácení do stolice a kolonoskopií, kterou lze absolvovat zdarma jednou za 10 let. Kolonoskopie je jedinou spolehlivou metodou k odhalení nádorů i jiných onemocnění střev. Screening je prováděn i u všech osob s některými rizikovými faktory, například karcinom v rodinné anamnéze.

Léčba kolorektálního karcinomu

Léčbu musí vždy individuálně stanovit tým lékařů, protože závisí na umístění karcinomu, jeho charakteristice, stádiu a případném rozšíření do dalších tkání a orgánů. Může být využita operace, chemoterapie, radioterapie (ozařování), biologická léčba, případně další léčebné metody.

Rizikové faktory

Mnohdy je příčina kolorektálního karcinomu neznámá, ale existuje několik rizikových faktorů zvyšujících pravděpodobnost vzniku. Některé nelze ovlivnit, jako je věk nad 50 let, dědičnost nebo předchozí onemocnění střev, například polypy nebo chronické střevní záněty. Naopak velmi dobře ovlivnitelné a prokazatelně působící na vznik karcinomu je nezdravé stravování založené na vysoce zpracovaných potravinách a smažených potravinách, dále nízký příjem vlákniny, obezita, kouření a častá konzumace alkoholu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence kolorektálního karcinomu

Vzhledem ke známým rizikovým faktorům je účinnou prevencí předcházení těm, které jsou ovlivnitelné.

  • Udržování přiměřené hmotnosti – tomu napomáhají následující zásady.
  • Vyvážený jídelníček, dostatek tekutin – strava založená na základních potravinách, pití především čisté vody.
  • Omezení nezdravých potravin a nápojů – vysoce zpracovaných potravin, smažených potravin, alkoholických a slazených nápojů.
  • Pravidelný pohyb –- vyberte si aktivitu, která vám je příjemná a dokážete u ní vytrvat.
  • Odpočinek – rovnováha mezi aktivitou a relaxací, dostatečný spánek.
  • Nekouřit

Jakým způsobem předcházíte vzniku kolorektálního karcinomu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články