Určité potraviny snižují účinnost léků, dejte si pozor na ty nejhorší kombinace. Při správném užívání jejich efekt naopak zvýšíte

Někdy pro své zdraví chceme udělat mnoho, ale docílíme pravého opaku. Některé zdravé potraviny totiž mohou v těle reagovat s léky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zdravá strava je opravdu důležitá, a to zejména pro pacienty, kteří se léčí například s vysokým cholesterolem nebo s onemocněním srdce. Takoví lidé si však musí dávat velký pozor, na to, co jedí. I zdravé potraviny jako je ovoce a zelenina totiž mohou tělu škodit. Jak potvrzuje kardiolog Winston H. Gandy Jr., hrozí totiž jejich interakce s některými léky.

Grep a léky na cholesterol

Pokud máte od lékaře napsané léky na cholesterol, měli byste se vyvarovat konzumace granátových jablek a grapefruitu. Pokud se léčíte s léky na ředění krve, může vám v těle udělat neplechu listová zelenina jako je kapusta nebo špenát. Tato zelenina obsahuje velké množství vitaminu K a pojídání zeleniny může působit proti účinnosti léků. Důležité je udržet rovnováhu. V malém množství výše zmíněné suroviny neuškodí. Vliv na léky má pochopitelně například také alkohol.

iZdroj fotografie: Pixabay

Alkohol může změnit schopnost jater filtrovat léky z těla. Svou daň si může vybrat také sůl, která napomáhá zadržování vody v těle. Pokud tedy užíváte léky, měli byste dbát také na to, aby příjem soli do vašeho těla nebyl nadbytečný. Kvůli velkému množství soli by totiž léky nemuseli fungovat tak, jak by měli. Vždy je tedy pochopitelně velmi důležité hovořit s lékařem a informovat se o tom, jaké potraviny jsou při užívání léků nevhodné. Ptejte se, čemu se máte vyvarovat. Poradí vám jistě také v lékárně a důležité informace jsou v příbalovém letáku.

Známé lékové interakce

Čokoláda nebo arašídové máslo mohou být také rizikové při užívání některých léků. Konzumace čokolády a užívání inhibitorů MAO na depresi je nebezpečné. Je třeba se vyhnout také potravinám, které zvyšují krevní tlak. Jde například o salám, klobásy, vyzrálé sýry nebo feferonky. Jak již bylo zmíněné, grepfruit byste neměli jíst v případě, že užíváte léky na snížení cholesterolu. Podobně působí také s léky na krevní tlak. Obecně citrusy mohou mít špatnou reakci s antibiotiky.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozor dejte také na lékořici. I ta může být velmi nebezpečná v kombinaci s léky. Pokud užíváte léky na městnavé srdeční selhání a abnormální srdeční rytmy, může vám lékořice způsobit potíže. Zvyšuje totiž riziko toxicity léků. Navíc může snižovat účinky léků na krevní tlak a také diuretik. Vždy tedy pečlivě čtěte příbalové letáky, pokud užíváte tyto léky a máte chuť na cokoli s lékořicí.

Nebezpečné jsou i doplňky stravy

Podobné jako s léky je to také s doplňky stravy. Například třezalka může snížit hladinu léků v krvi. Působí tak například na lék na erektilní dysfunkci, ale také na léky, které snižují cholesterol. Užívání vitaminu E se nedoporučuje, pokud užíváte léky na srážení krve. Tento vitamin by totiž mohl zvýšit riziko krvácení. Ženšen není vhodné kombinovat s heparinem, aspirine nebo ibuprofenem. Zvyšuje totiž krvácivé účinky. Kombinace ženšenu s inhibitory MAO může způsobit nespavost, nervozitu, hyperaktivitu nebo bolesti hlavy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozřejmě je také důležité přemýšlet nad tím, jaké léky užíváte dohromady. Například antihistaminika na rýmu mohou způsobit vyšší krevní tlak a zvýšit srdeční frekvenci. Pokud se tedy léčíte se srdcem nebo tlakem, vždy se poraďte s lékařem, jaké léky můžete na rýmu užívat. Podobně to je také s léky na depresi nebo sedativy. Léky proti dušnosti a tlaku na hrudi by vám měl také předepsat lékař, jestliže máte cukrovku, vysoký tlak, nemocnění štítné žlázy nebo nemoc srdce.

Jak se vyhnout potížím

Léky i potravinové doplňky vždy uchovávejte v původních obalech a před použitím si vždy čtěte etikety a příbalový leták. Když si nejste jisti, raději se poraďte se svým lékařem. Pokud vám bude předepisovat nové léky, vždy se informujte o tom, zda jsou pokrmy, kterým byste se měli vyhnout. Stejně tak se informujte i o lécích a doplňcích stravy. Ideálně navštěvujte také jednu lékárnu, kde vám ochotně poradí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vždy, když jdete ke specialistovi a on vám chce předepsat nějaké léky ho nejprve seznamte s tím, co užíváte. Ideální je mít vždy u sebe seznam, kde budete mít vypsané nejen veškeré léky, které užíváte, ale také doplňky stravy. Jedině tak se ihned na místě dozvíte, zda existují nějaké interakce mezi léky. Nezapomeňte se také vždy zeptat lékaře, jak bude předepsaný lék ve vašem těle působit a co můžete očekávat. Nebojte se také zeptat na více informací o daném léku nebo vaší diagnóze.

Jaké používáte doplňky stravy a proč?

Zdroj: Heart

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články