Nový typ krevního testu dokáže určit, zda se rakovina rozšířila po těle. Revoluční metoda se bude provádět u praktických lékařů

Vědci z Oxfordu vynalezli nový test na šíření rakoviny. Mohli by ho provádět praktičtí lékaři a pomohl by identifikovat pacienty s rozšířenou či pokročilou rakovinou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vědci zabývající se rakovinou vyvinuli nový krevní test, který by mohl zlepšit diagnostiku a léčbu pacientů. MUDr. Fay Probertová, která výzkumnou studii vedla, tvrdí, že tento test nejenže dokáže odhalit přítomnost rakoviny, ale je také schopen určit šíření nemoci po těle v jednotlivých stádiích rakoviny. Do budoucna by tak mohl pomoci včasné detekci tohoto nádorového onemocnění.

Jakým způsobem test funguje

Test, který vyvinuli vědci z Oxfordské univerzity, využívá novou techniku zvanou NMR metabolomika, která identifikuje přítomnost tzv. metabolitů v krvi. „Metabolity jsou všechny malé molekuly v krvi, jako je glukóza, kyselina mléčná nebo aminokyseliny,“ vysvětluje doktor James Larkin, onkolog, který na studii spolupracoval. „Přesná struktura metabolitů přítomných v krvi se mění v závislosti na tom, co se v těle děje. Jejich struktura je tedy ovlivněna nemocemi, jako je rakovina,“ dodává.

Nový krevní test nyní úspěšně identifikoval metastazující rakovinu u 94 % z 300 pacientů, kterým byl vzorek krve odebrán. Tým tvrdí, že jejich nový test pomůže pacientům, kteří trpí nespecifickými příznaky. Zatímco některé příznaky, například bulka, by lékaře přiměly k okamžitému vyšetření na rakovinu, existují jiné, které mohou být přehlédnuty nebo zůstat po nějakou dobu nediagnostikovány.

iZdroj fotografie: Piqsels

Jaké jsou výhody nového krevního testu

Zásadní je, že test dokáže určit, zda se rakovina u dané osoby rozšířila. Sleduje metabolomický profil, který je odlišný u pacienta s lokalizovanou rakovinou a u pacienta bez rakoviny. Technologie NMR metabolomiky by mohla otevřít širokou škálu nových možností pro odhalování nemocí, a to nejen u rakoviny, ale i u jiných onemocnění,“ řekl Larkin. „Teprve nyní začínáme chápat, jak lze metabolity produkované nádory využít jako biomarkery k přesné detekci rakoviny,“ podotýká.

 „Již jsme prokázali, že tato technologie dokáže úspěšně identifikovat přechod do pokročilejšího stádia u pacientů s roztroušenou sklerózou. A to dokonce ještě dříve, než by to mohli zjistit sebezkušenější lékaři,“ podotýká Larkin. Stejná technologie se nyní ukazuje jako velmi slibná u celé řady onemocnění, včetně těch, která jsou často zaměňována za roztroušenou sklerózu. Vědci doufají, že pacienti, u nichž se tyto nespecifické příznaky, jako je únava nebo úbytek hmotnosti, projeví, by mohli test na rakovinu podstoupit v rámci běžného krevního vyšetření.

Výhled do budoucna

Než však praktičtí lékaři začnou nový krevní test na rakovinu nabízet, musí být schválen regulačními orgány. „Naším dalším krokem je získat finanční prostředky a provést klinickou validační studii,“ řekl Larkin. Na základě této validační studie by mohlo dojít ke klinickému schválení tohoto testu a mohl by se začít běžně využívat. Cílem je totiž vytvořit test na rakovinu, který si bude moci vyžádat každý praktický lékař, a na základě výsledků z tohoto krevního testu zahájit včasnou léčbu.

Co si o tomto přelomovém testu myslíte vy?

Zdroj: ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články