Konec polemizování. Kolik spánku lidské tělo potřebuje, abyste se ráno budili svěží a odpočatí?

Spánek je pro zdraví nezbytný. Kolik ho potřebujete, abyste se cítili plně odpočati, není příliš ve vaší moci. Podívejte se, jak to se spánkem vlastně je.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Spánek je pro dobré zdraví stejně důležitý jako pohyb nebo zdravá strava. Jak říká odborník na spánek a neurolog Merrill Mitler, Ph.D: „Spánek podporuje všechny aspekty našeho těla: molekulární, energetickou rovnováhu, stejně jako intelektuální funkce, bdělost a náladu.“ Ve skutečnosti, když spíte, vaše tělo zůstává aktivní. Během této doby obnovuje svaly a odstraňuje toxiny z mozku, které se hromadí, když jste vzhůru. Nedostatek spánku může ovlivnit chuť k jídlu, váš imunitní systém, metabolismus a tělesnou hmotnost.

Doporučená doba spánku dle věku

Oficiální doporučení pro délku spánku jsou rozdělena podle věkových skupin:

  • Novorozenci (0–3 měsíce): 14–17 hodin
  • Kojenci (4–12 měsíců): 12–15 hodin
  • Batolata (1–2 roky): 11–14 hodin
  • Předškoláci (3–5 let): 10–13 hodin
  • Školní děti (6–13 let): 9–11 hodin
  • Teenageři (14–17 let): 8–10 hodin
  • Dospělí (18–64 let): 7–9 hodin
  • Starší dospělí (65+): 7–8 hodin

Někteří lidé však mohou potřebovat více nebo méně spánku, než se obecně doporučuje. Závisí to hlavně na genetickém nastavení.

Genetika má vliv na to, kolik spánku potřebujete

Genetika je určujícím faktorem ovlivňujícím kolik hodin spánku za noc potřebujete, jakou denní dobu dáváte přednost spánku a jak reagujete na jeho nedostatek. Genetiku změnit nemůžete, ale můžete věnovat pozornost tomu, jak se cítíte, abyste zjistili, zda máte správné množství odpočinku. Kvalita vašeho spánku může také ovlivnit, kolik jej potřebujete. Pokud je kvalita špatná, cítíte se unavení i poté, co jste spali přiměřenou dobu. A naopak, pokud budete mít kvalitní spánek, může vám ho stačit i méně.

Genetika má vliv na spánek iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zkvalitnit spánek

Dodržujte pravidelný rozvrh. Chodit spát každou noc ve stejnou dobu pomáhá regulovat vaše vnitřní hodiny. Vytvořte si uklidňující rutinu před spaním, jako je třeba poslech hudby. Udělejte si vhodné podmínky pro spánek. Ideální je spát v tiché, tmavé místnosti, při příjemné teplotě. Přílišná aktivita před spaním není vhodná. Rovněž minimalizujte kofein, alkohol a nikotin. Je prokázáno, že tyto látky zhoršují kvalitu spánku. Zkuste se vyhnout kofeinu už odpoledne a rozhodně večer.

Omezte používání elektroniky. Nadměrné používání mobilních telefonů a elektroniky totiž zhoršuje kvalitu spánku. I vystavení jasnému světlu před spaním jej může negativně ovlivnit. Buďte aktivnější. Studie totiž ukázaly, že nečinnost je spojena s horším spánkem, a naopak, cvičení během dne vám pomůže v noci lépe spát. Vyzkoušejte rovněž meditační a relaxační trénink, který může zlepšit kvalitu spánku a celkovou funkci mozku.

Žena unavena při řízení iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedostatečný spánek a jeho důsledky

Nedostatek spánku může způsobit i jiné problémy, než je jen pocit únavy. Může mít špatný vliv na vaše rozhodování, kreativitu a zvýšit riziko dopravních nehod. Nedostatek spánku negativně ovlivňuje i váš kognitivní výkon. Špatný spánek může vést k negativní náladě, nižší produktivitě a nevhodnému chování v práci. Může zvýšit šanci na rozvoj chronických onemocnění, jako je cukrovka, obezita a srdeční choroby. Špatný spánek je rovněž spojen se zvýšeným rizikem Alzheimerovy choroby.

Co děláte proto, abyste měli kvalitní spánek a cítili se svěží?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články