Tyto byliny jsou předchůdci inzulínu a podporují tak léčbu cukrovky 2. typu. Jejich sílu využívá ájurvédská medicína

Jednou z civilizačních nemocí je diabetes mellitus. Cukrovkou 2. typu onemocní většinou dospělí, jejichž životní styl není právě nejzdravější a pro něž je pohyb neznámým pojmem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Než byl objeven inzulín, byla cukrovka smrtelnou nemocí. Není proto divu, že jeho objevitelé obdrželi Nobelovu cenu. Dnes už bereme léčbu cukrovky inzulinem jako běžnou věc. Přesto je tato nemoc velkým strašákem, protože je s ní spojena nutnost dodržovat přísnou dietu. A to ne každý pacient zvládá na jedničku, což ve své praxi často řeší Talia Alyssa Hitt, MD, lékařka, která se zabývá inzulinovou rezistencí, obezitou a dětskou cukrovkou.

Co je cukrovka 2. typu

Když hovoříme o diabetes mellitus, rozlišujeme dva typy, které se od sebe liší příčinou vzniku. Na vině tedy může být absolutní nebo relativní nedostatek inzulinu. U diabetu 1. typu jsou buňky slinivky břišní ničeny vlastním imunitním systémem. Jedná se tedy o nemoc autoimunitní, která se obvykle projevuje u dětí a mládeže. Diabetes 2. typu způsobuje snížená citlivost tkání těla k inzulinu. Vzniká většinou v dospělosti.

Jaké jsou příznaky diabetu 2. typu

Cukrovka 2. typu se vyvíjí pomalu, přičemž nejběžnějšími příznaky je únava, nadměrná žízeň a časté močení. Později se přidává špatné hojení ran, náchylnost k infekcím, problémy se zrakem, případně hubnutí. Příčinou nemoci bývá naopak hlavně obezita, vysoký krevní tlak, dědičnost a věk nad 40 let.

Jak se cukrovka 2. typu léčí

Základem léčby cukrovky 2. typu je nefarmakologická terapie, která spočívá v dietě a fyzické aktivitě. Diabetik by měl dodržovat nízkoenergetickou dietu s malým obsahem tuku. Důležité je také pravidelné aerobní cvičení, a to minimálně 4x týdně po dobu 30 minut.

iZdroj fotografie: Pixabay
Cukrovka 2. typu a cukr nejdou moc dobře dohromady

Příznivě totiž ovlivňuje kompenzaci diabetu a také tělesnou hmotnost. Pokud otylý člověk zhubne, přispívá to ke snížení kardiovaskulárních komplikací. Kromě toho může lékař předepsat perorální antidiabetika, která snižují inzulinovou rezistenci, případně injekce inzulínu.

Léčba pomocí bylinných extraktů

U cukrovky 2. typu je možné vyzkoušet také léčbu bylinnými extrakty z rostlin šrucha (Portulaca) a šarlatová dýně z rodu Coccinia. V ájurvédské medicíně je Coccinia grandis používána pro léčbu diabetu, protože účinně snižuje hladinu cukru v krvi. Výtažky z těchto dvou rostlin podporují přenos glukózy do svalových a tukových buněk a zvyšují příjem glukózy.

Máte nějakou osvědčenou metodu pro snížení hladiny cukru v krvi?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články