Únava, bolest kostí, horečka a slabost: Mohlo by se jednat o leukémii

Slabost, únava, bolest kostí nebo časté infekce – to a ještě další obtíže jsou hlavními příznaky leukémie. Souvisí s postižením krevních buněk a kostní dřeně.

Zvětšené krevní buňky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Leukémie je typ rakoviny, který postihuje krvetvorné buňky v kostní dřeni. Někdy je také známá jako leukémie bílých krvinek. Nejčastěji postihuje děti a dospívající, ale může se objevit i u dalších věkových skupin. Leukémie existuje několik typů. Protože akutní forma se rychle vyvíjí a vyžaduje okamžitou léčbu, je důležité znát její příznaky.

Jak poznat leukémii podle příznaků

U chronické leukémie může být těžké odhalit počáteční příznaky, vyvíjí se dlouho, ale i tak by ve vás mohly vzbudit podezření, že něco ve vašem těle rozhodně není v pořádku.

Slabost a únava

U všech rakovin bývá běžně přítomná únava. Hlavním důvodem, proč se vyskytuje u leukémie, je nedostatek červených krvinek a tím pádem také nedostatečné prokrvení (okysličení) buněk. S tím souvisí také další příznak.

Bledá kůže

Anémie, nedostatek červených krvinek, způsobuje také bledost pokožky. Na pohled poznáte, že je kůže bělejší, jak píše také web Healthline.

Časté infekce

Leukémie postihuje bílé krvinky a způsobuje, jak popisuje web MayoClinic jednak jejich nedostatek a jednak jejich nefunkčnost. Proto nejsou schopny uchránit tělo před nákazami. I uzdravení z běžného nachlazení trvá mnohem déle, než je tomu u zdravých lidí.

Nachlazená žena sedí přikrytá peřinou na kanapi iZdroj fotografie: Freepik
Časté infekce a dlouhá doba rekonvalescence mohou být příznakem leukémie

Hemofilie a modřiny

Při leukémii si můžete všimnout častého krvácení. Spadá sem krvácení z dásní, nosu, krvavá stolice nebo krev v moči. Dalším důležitým příznakem jsou modřiny, které se tvoří snadno i při malém tlaku. Mohou se objevit i malé červené tečky pod kůží (petechie), kdy dochází k drobnému krvácení. Nemusí se ale vždy jednat o leukémii. Další důvody, proč se objevují modřiny, popisujeme na JakZdravě v článku dřívějšího data.

Zduření lymfatických uzlin

Lymfatické uzliny fungují v těle jako sítko, které zachytává patogeny, aby nešly dále do těla škodit. Může se stát, že v nich takto zůstanou abnormální bílé krvinky. Jejich hromaděním se lymfatické uzliny vyklenou a otečou. Jsou potom snadno hmatatelné a později i viditelné. Nejčastěji jsou to uzliny na krku, pod klíční kostí, v podpaží a v tříslech.

Leukémie začíná nenápadně – pocením ve spánku, únavou či kašlem. Jak poznat, že máte „tu čest“ s rakovinou krve?

Další příznaky, které souvisí s rakovinami

Mezi další příznaky, které se vyskytují i u jiných typů rakovin, patří ztráta chuti k jídlu, úbytek na váze, zimnice a horečky, nepravidelný srdečný rytmus, bolesti hlavy, zvýšené pocení (hlavně v noci) a bolesti kloubů a kostí. Někdy může leukémie začínat skvrnami na kůži, o čemž naše redakce psala dříve.

Jaké jsou vaše zkušenosti s leukémií?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články