Hematomy se neobjevují jen tak, může za ně i hepatitida C a parvoviroza

Když se objevují modřiny bez předchozího úderu, může to znamenat příznak závažného onemocnění. Ale také to může souviset s užívanými léky nebo nedostatkem vitamínů.

i Zdroj fotografie: Schekinov Alexey Victorovich / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Po úderu nebo poranění se běžně objevují modřiny. To je normální a běžný jev. Když se ale modřiny objevují bez zdánlivé příčiny, znamená to, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Doktorka Alana Biggers dodává, že větší náchylnost ke vzniku modřin mohou vyvolávat i některé léky, hlavně ty na ředění krve. Někdy může být příčina mnohem vážnější.

Proč vznikají modřiny?

Když se praštíte, vznikne krevní výron. Vylitá krev v podkoží v místě úderu způsobí modré zabarvení, které potom mění barvy do fialova, zelena až žluta, jak se krev postupně rozkládá a vstřebává. Čerstvá modřina v místě úderu bolí, intenzita bolesti se člověk od člověka a místa úderu liší.

Nemoci, u kterých se vyskytují modřiny

U některých nemocí se objevují modřiny bez předchozího úderu. Jde o patologický stav. Pokud se u vás tvoří často a ve větší míře modřiny, prodiskutujte tento problém se svým lékařem.

Nedostatek krevních destiček

Odborně se tomuto stavu říká trombocytopenie. Může nastat v případě, že se u vás krevní destičky netvoří, nedoručují se na správná místa v těle nebo dochází k jejich destrukci.

Porucha srážení krve

Von Willebrandova nemoc paří mezi poruchy krevní srážlivosti. Jedná se o stav, kdy dochází k nízké hladině von Willebrandova faktoru, který tělo potřebuje ke srážení krve. Nemoc může být získaná, vzácněji vrozená.

Hemofilie

Hemofilie vzniká z nedostatku srážlivých faktorů v krvi. Získané formy jsou vzácnější než vrozené. Kromě častých modřin si všimnete i silného krvácení při poranění. Také se často objevuje vnitřní krvácení v kolenou, kotnících, loktech a mozku.

Děvčátko s poraněným kolenem a modřinami na nohou iZdroj fotografie: Freepik
Modřina vzniklá po poranění je naprosto normální

Lupus

Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje celé tělo. Jde o autoimunitní poruchu neznámé příčiny. Bývá vzácné, častěji postihuje mladé ženy. Při tomto onemocnění jsou cévy křehké, náchylné k praskání, což způsobuje vznik modřin bez předchozího úderu nebo zranění.

Cirhóza

Cirhóza jater může mít mnoho příčin, často je výsledkem alkoholismu nebo chronického zánětu jater (hepatitidy B a C). Játra jsou velkou zásobárnou krve, hrají roli při tvorbě krvinek, takže pokud jsou poškozená, objevují se příznaky, jako jsou modřiny, krvácení z nosu (epistaxe), otoky nohou a břicha a samozřejmě žloutenka.

Leukémie

Leukémie je známá také jako rakovina krve. Postihuje bílé krvinky, které se přemnoží, ale jsou různě deformované a neplní svou funkci. Jak nemoc postupuje, jsou postiženy další krevní elementy včetně červených krvinek a krevních destiček.

Nemusíte se ale hned strachovat. Někdy je za zvýšenou tvorbou modřin pouhý nedostatek vitamínů.

Jakou nejhorší modřinu jste si v životě udělali vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články