Proč byste se měli objímat každý den? Zdravotní benefity sahají až za hranice vašeho vnímání. Krátké objetí dokáže zázraky

Většina lidí vnímá potřebu lidského objetí velmi silně. Důvody jsou jasné. Objetí zklidňuje rozjitřenou mysl a má pozitivní vliv na fyzické i psychické zdraví .

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K upřímnému objetí mezi lidmi dochází obvykle ve chvílích emočního vypětí. Můžete být šťastní, nadšení i smutní, ale v objetí se většina lidí cítí dobře a bezpečně. Objetí dokáže i utěšit v nelehké situaci a pomoci získat trochu ztracené rovnováhy. Podle vědeckých studií ale výhody objímání přesahují jen hřejivý pocit sounáležitosti, který získáte, když někoho držíte v náručí. Jeho pozitivní účinky jsou daleko širší.

Objetí významně snižuje míru stresu

Když se někomu z vašich blízkých nebo přátel stane něco bolestného, zpravidla ho obejmete. Je to jeden ze způsobů jak mu ukázat, že mu rozumíte, stojíte při něm a že na problém není sám. Vědci zjistili, že během objetí se stresu nezbavuje jen objímaný člověk, ale i ten, kdo objímá. Při objetí se do těla totiž vylučuje hormon oxytocin, který posiluje optimismus a sebevědomí. Jeho zvýšená hladina uklidňuje stres, ale také normalizuje krevní tlak.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Objímání pomáhá snižovat bolest

Někomu se to může zdát neuvěřitelné, ale objímání má vliv také na snížení bolesti. Samozřejmě, na otevřenou zlomeninu asi úplně nepomůže, ale na bolesti hlavy, svalů nebo i kloubů a zad může být velmi účinné. Jak už jsme zmínili, objetí snižuje míru stresu, což má mimo jiné pozitivní účinek na bolest hlavy. Snižuje také svalové napětí a opora druhého člověka přináší pozitivní vliv i na bolest kostí.

Objímání podporuje imunitní systém

Zvláště v posledním roce je objímání na veřejnosti bráno téměř za něco riskantního, nezdravého a nevhodného. Ač se to nezdá, je to velká chyba. Imunitní systém člověka se totiž nebuduje sterilními podmínkami a dostatečným odstupem od ostatních. Imunitní systém potřebuje pro svůj zdárný vývoj poznávat v malém množství cizí bakterie a najít proti nim vlastní ochranu. To je jeden z důvodů, proč se nebát obejmout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozitivní účinky má i objímání sebe sama

Podle výzkumu z roku 2011 dokonce i objímání sebe sama má pozitivní vliv na zdraví a psychický stav. Pokud zrovna nemůžete trávit čas se svými blízkými a dolehne na vás smutek a stesk, pomůže pouhé obejmutí polštáře nebo plyšáka, pokud máte nějakého po ruce. To, že malé děti ve chvílích stesku nebo smutku objímají oblíbenou hračku, už ve světle tohoto zjištění nepůsobí ani zdaleka nesmyslným dojmem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak často objetí potřebujeme

V různých zdrojích najdete různé názory. Nejčastěji se uvádí, že pro přežití člověk potřebuje 4 objetí za den, pro spokojenost 8 objetí, a když potřebuje zlepšit psychiku, je potřeba alespoň 12 objetí za den. Jsou lidé, kteří se objímají vždy a všude. Jsou ale také ti, kteří si drží spíš odstup a tělesný kontakt jim není příjemný nebo jim nahání třeba i strach. O to víc si ale pak užijí to jediné objetí za delší dobu, které jim ta zameškaná, plně vynahradí.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články