Když deodorant není po ruce: Nevábný zápach odstraní limetka nebo kokosový olej

Došel vám deodorant nebo jej považujete za zdraví škodlivý? Údajně postačí si ráno potřít podpaží šťávou z limetky, jenže to se vám nemusí vyplatit.

i Zdroj fotografie: ဝိညာဏ်ထဝ် / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přijde vám, že se neustále potíte jako kůň? V tom případě můžete trpět hyperhidrózou. Česky to jednoduše znamená nadměrné pocení. Podle doktorky Cynthia Cobb je nadměrné či naopak žádné pocení příznakem zdravotního problému. Potit se zkrátka člověk musí tak akorát. Pokud spadáte do této průměrné kategorie, nejspíš používáte deodorant. Nahradit ho limetkou možná zní jako zdravá a BIO alternativa, ale pravda je o něco komplikovanější.

O pocení

Pocení možná vnímáte jako otravnou nepříjemnost, ale ve skutečnosti se jedná o důležitou funkci, která vašemu tělu pomáhá udržet tu správnou teplotu. Pocení je způsobeno nejen horkým letním počasím, ale taky psychickým rozpoložením (zpocené dlaně nervózního člověka) či gastronomickými rozhodnutími (kdo se kdy nezapotil v indické restauraci?). Indikovat může i některé zdravotní potíže a ženy v menopauze provází při návalech horka.

Mladá žena aplikuje deodorant na podpaží
iZdroj fotografie: Freepik

Pocení se zkrátka zastavit nedá, ale lidstvo se přinejmenším snaží minimalizovat jeho projevy. Tím nejzásadnějším je mnohdy nepříjemný odér. V minulosti se šlechta zahalovala do oblaků parfému, vy jakožto moderní člověk nejspíš vyznáváte o něco hygieničtější způsoby. Možná jste ale zaregistrovali diskuzi ohledně vhodnosti deodorantů. Pokud hledáte přírodní alternativu, která je ještě navíc šetrná k životnímu prostředí, co třeba taková limetka?

Limetkový trend

Limetka se zdá jako ideální řešení. Neobsahuje žádné potenciálně nebezpečné přídavky jako hliník nebo parabeny a na rozdíl od balení deodorantu se nedožije éry vašich pravnoučat. Podle zastánců tohoto limetkového trendu stačí ráno rozpůlit limetku, potřít její šťávou svoje podpaží a nechat tento přírodní deodorant zaschnout. Prvním možným vedlejším účinkem je, že možná budete cítit jako chodící mojito. Ale kdo nemá rád trochu kubánské exotiky?

Velké množství plátků limetky
iZdroj fotografie: Freepik

Limetka možná zvládne neutralizovat odér z potu, ale za jakou cenu? Krájeli jste někdy citron s třeba jen maličkou řeznou rankou na prstu? Pokud ano, víte, že citrusy dokážou být poměrně agresivní. Kůže v podpaží je extrémně citlivá, zvlášť pokud se holíte: zakápnout právě oholenou pokožku limetkovou šťávou je spíše praktika pro masochisty než součást idylické ranní rutiny. V kombinaci se sluncem navíc limetka na kůži může způsobit až popáleniny.

Na vlastní nebezpečí

Samozřejmě se dá polemizovat nad tím, co je horší: nebezpečí podrážděné kůže či rizika spojená se škodlivinami v deodorantech. V dnešní době ale na trhu seženete nezávadných deodorantů, co hrdlo (podpaží) ráčí. Třeba i s limetkovou vůní. Limetku samotnou můžete použít třeba v krajních případech nouze, kdy potřebujete vonět svěže, ale z nějakého důvodu nemáte k dispozici deodorant. Podobně totiž funguje třeba i limetčin nažloutlý kolega citron.

Pokud se nudíte anebo patříte k vyznavačům DIY praktik, můžete si deodorant vyrobit i doma. Mezi nejčastější suroviny k výrobě patří jedlá soda, kokosový olej či různé éterické oleje. Musíte však počítat s tím, že takto doma vyrobený deodorant nejspíš úplně nesplní vaše očekávání. Výrobcům běžných deodorantů totiž mnohdy trvalo roky, než přišli na správnou formuli, a tak i vy pravděpodobně zažijete několik neúspěšných pokusů.

Jaký deodorant používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články