Lipom: Co tyto podkožní tukové nádory způsobuje, jak je odstranit a možná zdravotní rizika

Někdy se lidem utvoří pod kůží tukové nádory, které naštěstí nebývají zhoubné. Problémem je hlavně jejich estetická stránka. Dají se však poměrně snadno odstranit.

mnohočetné lipomy na trupu muže i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lipom je nezhoubný nádor z tukových buněk, který se nachází pod kůží. Jak uklidňuje zdravotní sestra se specializací na dermatologii Amanda Caldwell, MSN, tento nádor nebolí a obvykle nezpůsobuje žádné potíže. Nemusí se proto nijak léčit. Existují však případy, kdy se z estetických nebo zdravotních důvodů vyplatí lipom odstranit.

Co je lipom

Lipom je nezhoubný, nebolestivý podkožní nádor. Je tvořen zralými tukovými buňkami (adipocyty) obklopenými vláknitým pouzdrem. Pokud však uzlina začne tlačit na okolní nervy nebo orgány, může způsobovat bolest. Lipomy se nejčastěji tvoří u lidí mezi 40 a 60 lety. Tukové nádory se často objevují na trupu, ale mohou vzniknout i na mnoha dalších místech (v podstatě všude, kde jsou tukové buňky):

  • na hlavě,
  • na tváři,
  • na hýždích,
  • na pažích,
  • na nohách.
kruhovitý lipom na dlani iZdroj fotografie: Depositphotos

Co způsobuje lipom

Příčiny vzniku tukových nádorů nejsou známy. Většina odborníků se domnívá, že to může souviset se strukturou tukových polštářků. Tukové polštářky jsou totiž tvořeny zralými tukovými buňkami, tzv. adipocyty, které byly nějakým způsobem stimulovány k nadměrnému růstu a dělení. Je tedy pravděpodobné, že se jedná o reakci imunitního systému, například na trauma. 

Existuje také podezření, že sklon ke vzniku adipomů má někdy genetický základ. To platí zejména pro osoby, které trpí vícečetnými lipomy. Mezi rizikové faktory vzniku adipomů patří také diabetes, hyperlipidémie a obezita. 

Jak rozpoznat lipom

Lipom se pozná podle vzhledu, je to měkký nádor viditelný pod kůží. Jeho velikost se může pohybovat od 1 až do více než 10 cm. Lipomy mají obvykle podlouhlý nebo oválný tvar. Většinou se nacházejí ve fibrózním pouzdře, takže jsou zřetelně odděleny od těla (lze je snadno přesunout pod kůží).

Pouzdro přesahují jen velmi zřídka a málokdy tedy prorůstají okolní tkání. Nezpůsobují viditelné změny na kůži, jako jsou vyrážky, rány nebo zarudnutí. Lipom se obvykle nachází těsně pod kůží, zřídkakdy se tvoří hlouběji. Lipomy obvykle nebolí, pokud nejsou silně cévnaté, nebo neutlačují nerv. 

Růst lipomu

Velikost lipomu může být malá a připomínat hrášek. Naneštěstí však může tukový nádor růst. Obvykle se zvětšuje pomalu v průběhu měsíců nebo let. Obvykle nepřesahují průměr 5 cm. Pokud se vám lipom utvoří a nějakým způsobem snižuje pohodlí života, můžete se ho bez rizika zbavit. 

Komplikace lipomu

Lipom obvykle nezpůsobuje žádné potíže a nevyžaduje žádnou léčbu. Ve většině případů se jedná spíše o estetický než zdravotní problém. Tukový polštářek se rozhodně neabsorbuje. S největší pravděpodobností bude pomalu růst a časem může snížit komfort vašeho života. Proto je vhodné hned na začátku navštívit lékaře, který potvrdí, že se skutečně jedná o lipom. V případě pochybností může nařídit ultrazvukové vyšetření. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stává se také, že naroste, např. na několik centimetrů. To pak může způsobit tlak na sousední orgány nebo nervy, což vede k nepříjemným pocitům nebo bolesti. To platí zejména pro adipomy, které se nacházejí hluboko v těle a narušují funkci jednotlivých vnitřních orgánů. Mohou například:

  • znesnadňovat dýchání, 
  • ovlivňovat funkci srdce,
  • narušovat ledviny a trávicí systém,
  • podpořit rozvoj hypertenze,
  • způsobovat otoky.

Odstranění lipomu

Z výše uvedených důvodů je vhodné lipom odstranit hned z počátku. Čím menší je, tím snadnější je léčba a tím rychleji se rána zahojí. Velké lipomy na viditelných místech, například na hlavě, jsou také závažným estetickým problémem. Pokud jsou velké, vlasy je neskryjí.

Podkožní lipom se odstraňuje chirurgicky malým řezem v kůži v lokální anestezii. Zákrok trvá zpravidla několik minut a ihned po něm můžete odejít domů. Místo se zašije a překryje obvazem. Doba hojení je několik týdnů, i když v případě velkého lipomu může být delší. Rutinně odebraná tkáň je odeslána na histopatologické vyšetření, které posoudí, zda nádor rozhodně není maligní. Tukové polštářky, jež byly vyříznuty vcelku, nedorůstají, ale mohou se znovu objevit na jiném místě. 

Další způsoby odstranění lipomu

Mezi další metody odstranění lipomů patří liposukce (odsátí tuku tlustou jehlou zavedenou podkožně) nebo injekce glukokortikosteroidů do uzlíku, které zmenší velikost tukové tkáně. Tento postup je však třeba několikrát opakovat. Metoda liposukce je nespolehlivá a obvykle neodstraní celý tukový nádor. Hlavní léčebnou metodou je ve většině případů chirurgické odstranění lipomu. Bohužel je to však spojeno s jizvou. 

Jaké jsou vaše zkušenosti s lipomy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články