Máte-li problém s cukrovkou, stačí uvařit tyto listy. Lidový lék šlape jako hodinky

Při cukrovce velmi pomáhá konzumace potravin, které příznivě ovlivňují hladinu krevního cukru. Tyto listy patří v tomto ohledu k těm nejúčinnějším.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Počet diabetiků neustále narůstá. A léčba diabetu je dosti náročná. Do svého jídelníčku musíte zařadit takové potraviny, které nevedou k výrazným výkyvům hladiny cukru v krvi a za vhodný doplněk jídelníčku se považují potraviny, které dokáží hladinu cukru v krvi snížit. V tomto ohledu se osvědčilo velké množství potravin, avšak jako úplně nejúčinnější se jeví listy manga.

Co je to cukrovka

Diabetes mellitus (laicky cukrovka) je onemocnění, které postihuje velkou část světové populace a vyskytuje se, když slinivka břišní přestane produkovat inzulín (DM1) nebo když ho vaše tělo nedokáže správně využít (DM2).

Mezi běžné příznaky cukrovky patří časté močení, neustálý pocit žízně, rozmazané vidění, svědění v okolí genitálií, náhlý úbytek hmotnosti, zmenšující se nebo nehojící se boláky a neustálé vyčerpání. Největší problém s cukrovkou je, že může vést k vážným onemocněním, jako je onemocnění ledvin, erektilní dysfunkce, srdeční choroby a poškození nervů.

Typy cukrovky

Existuje hned několik typů cukrovky, z nichž nejznámější je Diabetes mellitus 1. typu (DM1), Diabetes 2. typu (DM2) a těhotenská cukrovka. DM1 je autoimunitní onemocnění, kdy tělo napadne části slinivky produkující inzulin a postupně je zabíjí. Tento typ nelze léčit jinak, než podáváním inzulínu. U DM2 a těhotenské cukrovky je problém s citlivostí na inzulín a obvykle se léčí dietou a změnou životního stylu (více pohybu, shození přebytečných kilogramů). 

iZdroj fotografie: Freepik

V některých případech je však i zde nutná medikace, obvykle léky v podobě tablet, v závažných případech může dojít i na píchání inzulínu jako takového. Je vhodné hlídat si glykemický index potravin a jako doplněk používat potraviny, které mají dobrý vliv na stabilizaci krevního cukru. Jednou z takových rostlin, je mango, respektive jeho listy.

Listy manga při léčbě cukrovky

Listy manga jsou při vyrovnávání hladiny cukru vynikající, jak potvrdily i četné vědecké studie. Tyto listy totiž obsahují třísloviny zvané antokyanidiny, které mohou pomoci při léčbě časné cukrovky (tedy ve fázi, kdy si ještě nemusíte píchat inzulín). Obsahuje také 3beta taraxerol a ethylacetát, které pomáhají léčit hyperglykémii (zvýšenou hladinu cukru v krvi). Extrakt z listů manga (mangiferin) má schopnost inhibovat enzym alfa-glukosidázu, který pomáhá snižovat metabolismus sacharidů ve střevě, a tím i hladinu glukózy v krvi.

Zjednodušeně řečeno, listy manga mají schopnost zlepšovat produkci inzulínu a distribuci glukózy. Mohou tak pomoci při stabilizaci hladiny cukru v krvi. Listy manga jsou také nabité pektinem, vitaminem C a vlákninou. Společně jsou prospěšné jak vůči diabetes, tak vůči cholesterolu. Mohou také snížit krevní tlak a posílit krevní cévy, čímž pomáhají předcházet mnoha kardiovaskulárním onemocněním.

Jak použít listy mangovníku k léčbě cukrovky

Přesto, že mango běžně roste v mnohem teplejších končinách, daří se mu i u nás. Mnoho lidí jej stejně jako jiné exotické rostliny pěstuje jako zajímavou pokojovku. V obchodech se zdravou výživou lze také koupit extrakt či tinkturu z mangovníku, kterou lze případně také použít. Tradiční recept však využívá listy. Postup je jednoduchý:

10-15 listů manga povařte s šálkem vody, nechte přes noc vylouhovat a ráno směs přeceďte. Pijte tento odvar na lačný žaludek, a to ideálně pravidelně, klidně i několik měsíců. 

Jakou máte zkušenost s listy z manga?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články