Opomíjená odrůda houby účinně bojuje proti rakovině a dokáže zpomalit růst nádorů. Proč se o ní ve světě nemluví?

Houby chaga se rychle šíří. Doplňky stravy z této houby mohou pomoci vašemu zdraví. Nevypadá sice nijak vzhledně, má však hodně co nabídnout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chaga je běžně používaný název pro Inonotus obliquus. Houba vypadá drsně a má nádorovitý vzhled. Vyskytuje se téměř výlučně na březových stromech a často je také zabíjí, pokud je napadne zevnitř. Zatímco pro strom může být tato houba smrtící, pro lidi znamená naprostý opak. Obsahuje totiž důležité látky.

Může zpomalit růst nádorů

Silné antioxidanty, které se v této neobvyklé houbě nachází, mohou zabránit růstu nádorů nebo jeho růst alespoň zpomalí. Mezi další její možné výhody patří snížení hladiny cholesterolu a boj proti srdečním chorobám. Rostlina zažívá boom na sociálních sítích, v Rusku a Asii je však tento bylinný lék známý již tisíce let. Jedním z nejpopulárnějších způsobů užívání je pití v čaji nebo kávě. Chaga se používala například ve Finsku během války.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud nemáte rádi kávu ani čaj, můžete si prášek chaga zamíchat do smoothie nebo třeba do těsta na palačinky. Dalším způsobem je užívání ve formě pilulek. Přitažlivost této houby vychází z její léčivé hodnoty. Z výzkumů víme, že překypuje antioxidanty. Právě ty mohou být jedním z důvodů, proč může chaga potenciálně chránit před různými nemocemi, zejména pak před rakovinou.

Kyselina beetulinová bojuje proti rakovině

Vlastnostmi v boji proti rakovině je známá kyselina beetulinová. Podle Mezinárodního žurnálu molekulárních věd se tato kyselina vyskytuje u bříz a chaga ji absorbuje tím, že na nich roste. Sklízí se celoročně za pomocí sekery nebo nože. Nicméně hmota, která se podobá uhlí, je mnohem snadněji viditelná v zimě. A nemusíte se bát, odstraněním houby nedojde k poškození stromu. Ten bohužel trpí více, když na něm dále roste.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po odříznutí by chaga měla být skladována v suchém prostředí s dobrým prouděním vzduchu. Lze ji nasekat na malé kousky nebo rozdrtit na prášek. Ten se pak využívá v potravinových doplňcích. Jak již bylo řečeno, houba bojuje proti rakovině, cholesterolu a srdečním nemocem. Dále pomáhá snižovat cukr v krvi a také podporuje funkci imunitního systému tím, že reguluje cytokiny. Všechny studie však byly prováděny jen na zvířatech, ne na lidech.

Zdroj: The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články