Máte chlupaté ruce? Pozor, může se jednat o velmi nepříjemný zdravotní problém

Hormony ovlivňují mnoho funkcí v těle ženy. Jejich správná hladina určuje také to, zda se vám podaří otěhotnět či nikoli. Nadbytek testosteronu to může dost komplikovat.

Žena držící se za hlavu s polštářem na klíně i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Hormonální nerovnováha se dokáže projevovat různými a často nepříjemnými způsoby. Víte, co se stane, když se u žen splaší testosteron? Ačkoli ženy mají estrogen, najde se u nich i testosteron, ale v mnohem menší míře. Stejně to platí i naopak. Nadbytek a narušení jejich obvyklé hladiny může znamenat problémy.

Mastná pleť s akné

Vyšší hladina testosteronu stimuluje tvorbu mazu v mazových žlázách, proto ženy s vyšší hladinou testosteronu mívají mastnou pleť a často je k tomu trápí akné. Proto tento problém pomáhá řešit hormonální antikoncepce, která obsahuje estrogen a naopak snižuje produkci mužského testosteronu. Proto může i v případě akné pomoci návštěva gynekologa.

Vousy a chlupaté ruce

Testosteron podporuje růst ochlupení na typicky mužských místech na těle. Může se stát, že se u žen objeví knírek, chlupaté paže, hrudník, záda či zadek. Existuje i opačný problém, kdy dochází k vypadávání vlasů a plešatosti. To se stává, když jsou vlasy citlivé na testosteron a ničí vlasové kořínky, jak píše web Heathline.

Problémy s menstruací a otěhotněním

Narušená hormonální rovnováha výrazně ovlivňuje menstruační cyklus. Může být nepravidelný, nebo dokonce vymizí. Potíže s otěhotněním s tím samozřejmě souvisí, protože testosteron blokuje dozrávání vajíček. Plodnost se během života mění i přirozeně, jak jsme na JakZdravě psali dříve.

Žena s vložkou a menstruačním kalendářem iZdroj fotografie: Freepik
Nepravidelný menstruační cyklus nebo jeho úplné vynechání napovídá o vysoké hladině mužských hormonů.

Změny nálady a chování

Vyšší hladina testosteronu může proměnit něžný kvítek v mužatku. Ženy s vysokou hladinou testosteronu bývají náladové, dominantní, agresivní, s touhou ovládat druhé. Bývají energické, soutěživé, rády riskují a mívají mužský pohled na svět. Do jaké míry to tak je, ovlivňuje podle webu MedicalNewsToday množství testosteronu.

Testosteron a spánek

Testosteron se vyplavuje hlavně během spánku, takže nejvíce ho v sobě máte po probuzení. Pokud ho máte hodně, jste hned ráno čilí a dobře se vám vstává. Při vyšších hodnotách testosteronu se ale mohou objevit potíže se spánkem, stejně jako jiné hormony i hodnota testosteronu kolísá podle fáze vašeho cyklu. Hormonální nerovnováha se může projevit i nevysvětlitelnou únavou, jak psala naše redakce již dříve.

zlaté mléko

Hormonální nerovnováha –⁠ problém, na který se často zapomíná. K regulaci jejich hladiny poslouží 3 zdravé nápoje

Sexuální apetit stoupá s testosteronem

Hladina testosteronu zásadně ovlivňuje chuť na sex. Hlavně po ránu budete mít chuť na milování a bude pro vás snadnější se vzrušit i dosáhnout orgasmus. U některých žen se může dokonce zvětšit klitoris.

Jaké jsou vaše zkušenosti s hormonální nerovnováhou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články