Nepřehlížejte pocení, může být příznakem závažných onemocnění. Nevinnou ignorací si můžete zadělat na velký problém

Pokud se nadměrně potíte, může se jednat o onemocnění zvané hyperhidróza. Zjistěte, jak se projevuje a možnosti jejího řešení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Onemocnění jako hyperhidróza by se dala jednoduše definovat jako stav, který vede k nadměrnému pocení. To je samozřejmě naprosto normální v neobvyklých stresových situacích či horku. Avšak u hyperhidrózy k němu může docházet v podstatě kdykoli i bez spouštěcího podnětu a například v chladnu. Pocení pak může být ovlivněno i jinými zdravotními hledisky, jako je menopauza nebo onemocnění hypertyreóza. 

Dva druhy hyperhidrózy

Co se týče onemocnění, projevujícího se nadměrným pocením, trpí jim asi 3 procenta světové populace. Toto číslo ale nemusí být úplně reálné a ve skutečnosti může onemocněním trpět mnohem více lidí. Často totiž daný jedinec nemá pocit, že by se jednalo o nemoc, která se dá řešit a je léčitelná. Hyperhidróza se dělí podle příčiny jejího vzniku a liší se i její projevy. Můžete se s nadměrným pocením potýkat po téměř celý život nebo až ve starším věku. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prvním typem je fokální hyperhidróza, označována též jako primární. Bývá častější a její příčinou je dědičnost. Spouštěčem pocení pak bývají převážně emoční stavy, a setkáte se s ním v případě tohoto druhu onemocnění již v dětském věku. Naopak generalizovaná hyperhidróza, zvaná také sekundární, je způsobena nějakými okolními vlivy, například v reakci na léky při některém onemocnění, či bývá sama doprovodným jevem nemoci.

Naměrné pocení může signalizovat i závažnější nemoc

Jednou z příčin sekundární hyperhidózy může být obezita. Člověk s nadváhou se obvykle potí více, a to zejména v typických oblastech jako záda, vlasy či podpaží. Nemusí se při tom ani nijak extrémně namáhat. Zároveň obézní lidé špatně snášejí horké počasí, což už samo o sobě pocení vyvolává. Další příčinou může být onemocnění štítné žlázy. Její zvýšená funkce přímo souvisí s pocením celého těla. Kůže pacienta je pak na omak vlhká až lepkavá. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nemocí, které mohou se sekundární hyperhidrózou souviset je ale celá řada. Najdeme mezi nimi srdeční choroby, rakovinu, poruchy nadledvin, mrtvici, poranění míchy, plicní onemocnění, Parkinsonovu chorobu či infekční a zánětlivá onemocnění, jako je tuberkulóza nebo HIV. Pokud tedy na sobě pozorujete příznaky hyperhidrózy, měli byste se nechat vyšetřit vašim lékařem. Může se totiž jednat i o jinou a závažnější nemoc.

Léčba hyperhidrózy

Naštěstí ale existují v dnešní době řešení, která vám pomohou. Ošetřující lékař vám může předepsat antiperspirant, obsahující chlorid hlinitý. Je mnohem silnější, než běžné antiperspiranty v obchodě a používá se k léčbě doprovodných projevů mírné hyperhidrózy. Další z možností jsou anticholinergní léky. Ty poskytují úlevu od samotného pocení tím, že chemická látka v nich obsažená výrazně snižuje činnost potních žláz. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podobný účinek pak má botulotoxin, který účinně pocení zastavuje, avšak jeho nevýhodou je, že v místě aplikace vydrží maximálně půl roku. A samozřejmě jsou i další zákroky, jako Iontoforéza (léčba elektrickým proudem) nebo laserová terapie, u kterých je ale nevýhodou jejich finanční náročnost. Invazivní metodou je pak chirurgický zákrok, kdy se odstraní potní žlázy nebo dojde k přerušení nervů, spouštějících pocení.

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články