Zadržování vody v těle, neobvykle vysoký krevní tlak a velká žízeň: Možná je na čase přestat tolik solit

Bez soli to nejde, jak zjistil i král v pohádce Sůl nad zlato. Když je jí ale moc, začne tělo poškozovat. To se neobejde bez příznaků. Nenechte to zajít tak daleko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nadužívání soli vede k velmi závažným onemocněním. Není divu, že se pak soli přezdívá „bílá smrt“. Možná si teď říkáte, že nijak hodně nesolíte. Do přijmu soli se ale počítá i sůl ukrytá v potravinách, do kterých byste možná ani neřekli, že obsahují tohoto nanicovatého nerostu takové množství. Ve všech potravinářských výrobcích sůl najdete, bez soli to nejde. Je jí tam ale příliš mnoho. A pak se vaše tělo začne ozývat nepříjemnými příznaky.

Bolesti hlavy

Bolest hlavy trápila někdy určitě každého. Pozor ale na pulzující bolest hlavy kolem čelního laloku, ta může být způsobena nadbytkem soli, jak upozorňuje web Healthline. Nadbytek soli poškozuje stěny tepen, takže se do mozku nedostává dostatečné množství kyslíku. Jako doprovodné příznaky se uvádí letargie, zvýšená žíznivost a sucho v ústech.

Nadměrný příjem soli vede k vysokému krevnímu tlaku, který, jak psala naše redakce, může být velmi nebezpečný. Následkem může být mrtvice. A to všechno jen kvůli nadbytku soli. Vyřadit ji z jídelníčku by ale byla také chyba. Sůl vaše tělo potřebuje, jak potvrzuje také doktor Grant Tinsley. Maximální denní dávka soli by neměla překročit množství jedné čajové lžičky.

Ryba na talíři v soli s příborem iZdroj fotografie: Freepik
Nadbytek soli v potravě škodí zdraví.

Sucho v ústech a otoky

Po slaných jídlech je přirozeně větší žízeň. Pokud žízeň neuhasíte dostatečným množstvím vody, můžete si přivodit ztrátu chuti. Sůl na sebe váže vodu, proto tělo volá po jejím doplnění. Jenže když bude ve vašem těle mnoho soli, nahromadí se zde i hodně vody. Z toho může vzniknout selhání ledvin, jater nebo srdce.  

Bolesti hlavy, bolest na hrudi a změny vidění: Možná jde o vysoký krevní tlak

Ledvinové kameny

Nadbytek soli ve stravě často způsobuje urolitiázu – močové kameny. Ty se mohou objevit kdekoli v močových cestách i v samotných ledvinách. Tento stav rozhodně není nic příjemného, ledvinová kolika patří k nejbolestivějším stavům vůbec, jak jsme již na JakZdravě psali, navíc může dojít k ucpání močových cest větším kamenem. To si žádá chirurgický zákrok a pobyt v nemocnici.

Sůl může být i lékem, jak psala naše redakce dříve. Lidová medicína z ní dokáže připravit nejrůznější přípravky proti rýmě a dalším potížím.

Kolik soli spotřebujete za den přibližně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články