Dejte si pozor, okurková šťáva je letošním trendem. Její pití může být ovšem zrádné až nebezpečné, shodují se odborníci

Nálev z kyselých okurek se stal předmětem kampaně, která hlásá zdravý životní styl. Je tomu ale opravdu tak nebo se jedná o nepravdivé tvrzení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prodejci zdravé výživy a samozvaní odborníci na zdravý životní styl často propagují konzumaci nálevu z kyselých okurek, potažmo výrobků z něj. Na trh se dostávají produkty, které jsou vyrobené na bázi láku z kyselých okurek, jako příklad můžeme použít třeba tzv. wellness shots, různé sportovní nápoje nebo džusy, jejichž základem je právě zmiňovaný lák. Tyto výrobky slibují úlevu od svalových křečí, zlepšení zdraví střev či například úlevu od ranní kocoviny. Ovšem v tomto případě nejsou kýžené účinky bez rizika.

Má pití okurkové šťávy opravdu takový přínos?

Podle odborníků na výživu a dietologů je skutečně okurkový nálev dobrý pro zachování zdravých střev. Nicméně jedním dechem dodávají, že negativních dopadů na lidský organismus je podstatně více. Dokonce pro některou skupinu lidí může být pití okurkové šťávy dokonce život ohrožující. Patří sem ti, komu byl diagnostikován vysoký krevní tlak. Konzumace láku ztíží život rovněž těm, kdo se snaží zhubnout, všem, kdo trpí problémy s ledvinami, se srdcem či lidem s citlivým žaludkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lák, který vám zbude po snězení okurek raději vylijte

Pro osoby, kterým byl diagnostikovaný vysoký krevní tlak, je konzumace okurkového láku nebezpečná kvůli vysokým hodnotám sodíku. Okurky, potažmo šťáva z nich, je bohatá právě na sodík, který navíc způsobuje jak nadýmání, tak zadržování vody (zvýšený objem vody a plazmy v těle). Sodík rovněž způsobuje tzv. vazokonstrikci, tedy stažení cév. To, společně se zvýšeným objemem krevní plazmy, vede ke zvyšování tlaku. Pro osoby s vysokým krevním tlakem je nicméně každé jeho zvýšení rizikové.

Chcete-li zhubnout, láku z kyselých okurek se vyhněte

Nacházíte-li se v procesu hubnutí, pravděpodobně se budete chtít konzumaci okurkového láku či výrobků z něj vyhnout. Kromě zmiňovaného zadržování vody v těle se totiž při jeho nadměrné konzumaci ještě nafouknete. Sodík totiž obecně značně ztěžuje hubnutí – avšak nikoliv jako vedlejší efekt příjmu tohoto minerálu, ale jako jeho přímý účinek. Přejete-li si tedy redukovat svoji tělesnou váhu, dvakrát si rozmyslete, zdali lák vypijete či vylijete.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Okurky jsou plné řady zdraví prospěšných vitamínů a minerálů, ale nadměrná konzumace láku může způsobit zdravotní potíže

Jak je uvedeno výše, nálev z kyselých okurek není vhodný ani pro osoby trpící problémy s ledvinami, žaludkem či srdcem. Kromě výše uvedeného vyvolává řadu jiných vedlejších účinků. Jedním z nich je extrémní působení na žaludeční stěnu, čímž se může zhoršit váš stav, pokud trpíte na žaludeční vředy. Postižené osoby následně sužuje neutuchající bolest a řada nepříjemných pocitů – okurky se totiž řadí mezi tzv. kyselinotvorné potraviny.

Zdroj: Eatthis

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články