6 přírodních způsobů, jak účinně snížíte krevní tlak. Jednoho dne vám mohou zachránit život

Mnoho lidí zná pojem vysoký krevní tlak, méně z nich by však dokázalo říct, co jej způsobuje nebo jak jej snížit. Je to však jednodušší, než se zdá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pexels
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, je nepříznivý stav, kdy jsou tlakové hodnoty člověka vyšší, než je běžné a optimální. Tento stav však neznamená pouze „nějaké“ zvýšení hodnot, ale může vést k celé řadě zdravotních komplikací. Mezi ty patří například zvýšené riziko mrtvice či infarktu, které v České republice patří mezi 3 nejčastější příčiny smrti. Dobrou zprávou je, že s vysokým krevním tlakem je možné pracovat a lze jej také snižovat. Vědecký žurnalista a lékař Atli Arnarson sestavil seznam těch nejjednodušších způsobů.

Vysoký krevní tlak

Když se řekne vysoký krevní tlak, většina lidí si nejspíše představí tlakoměr s určitými hodnoty, které jsou vyšší, než je jejich norma. Není ale vysoký krevní tlak, jako vysoký krevní tlak, a i v tomto směru existuje více variant. Pokud má člověk vyšší hodnotu tlaku jednou za čas, a to z logického odůvodnění jakým je nával strachu, agrese či jiných negativních emocí, zvýšená srdeční frekvence z důvodu sportu či jiné namáhavé fyzické aktivity atd. V takovém případě se není čeho bát a stačí zůstat chvíli v klidu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Druhou variantou je vysoký krevní talk z dlouhodobého hlediska, ke kterému může docházet hned z několika důvodů. Jedním z nich jsou například genetické předispozice, které jsou velmi častou příčinou tohoto stavu. Dále se však může jednat o přepracovanost, nadměrný stres v dlouhodobém měřítku, nedostatečnou a zanedbanou fyzickou aktivitu, obezitu, kouření a užívání alkoholu, nebo také špatné stravovací návyky. V takovém případě je tento vysoký tlak i život ohrožující a je důležité jej účinně snížit.

Pravidelný pohyb je důležitý

Jednou z nejlepších možností, jak účinně snížit chronicky vysoký krevní tlak, je zařadit do svého každodenního harmonogramu poctivý pohyb. Nejlépe formou dlouhé procházky v přírodě, běhu, či silového tréninku. Během těchto aktivit totiž dochází ke zvýšené funkci srdce, které se tak posiluje a sílí. Srdce také lépe pumpuje krev a ve vašich žílách tak nevzniká zbytečně vysoký tlak. Krom toho se při sportu vyplavuje hned celá řada pozitivních hormonů, které mají účinek nejen na vaši náladu, ale i zdraví.

iZdroj fotografie: Pexels

Snižte příjem soli

Říká se, „jsme to, co jíme“, a ačkoliv se to možná mnohdy nezdá, má toto rčení k pravdě skutečně blízko. Proto pokud konzumujete potraviny, které mohou zhoršovat váš zdravotní stav, nejspíše se skutečně zhorší. Stejně je to tak i se solí a vysokým krevním tlakem. Sůl, která je totiž v této problematice skutečně významným prvkem, napomáhá k jeho zvyšování zásadní měrou. Pokud jej tak chcete snížit omezte přísun nadměrného množství soli ve vašem jídelníčku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohatě tak postačí, když z něj vyškrtnete nejrůznější krekry, brambůrky, solené oříšky a podobné pochoutky, a krevní tlak to ovlivní až až. Místo toho zkuste do své stravy zahrnout zdravé potraviny bohaté na vitamíny a minerální složky, které posílí steny vašich cév, a ty poté nebudou tak náchylné proti vnitřnímu tlaku krve.

Omezte konzumaci alkoholu

Dalším významným prvkem, který se značnou měrou podílí na zvyšování krevního tlaku, je také konzumace alkoholu. Opět zde platí, že není alkohol jako alkohol. Kupříkladu pití kvalitního červeného vína v menším množství a jednou za čas se na těle projevuje velmi pozitivně, a to zejména posilováním zdraví srdce a kardiovaskulárního systému, prokrvením pleti a dalšími výhodami.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na druhé straně časté holdování alkoholu, zejména tomu tvrdému, má pro tělo řadu nevýhod. V první řadě totiž takové aktivity nadměrně namáhají vnitřní orgány jako jsou játra či ledviny, a také to má samozřejmě i velmi neblahé účinky na krevní tlak a jeho zvyšování. Pokud tedy konzumaci alkoholu dostatečně omezíte, tlak by vám měl začít úměrně klesat.

Zvyšte obsah draslíku

Draslík patří mezi velmi důležité látky, které jsou v těle doslova nezbytné. Napomáhá totiž pohlcovat sůl a tím se tak v případě vysokého krevního tlaku stává velice užitečným. Ideální je proto zvýšit jeho hladinu, a to nejlépe pomocí stravy. Draslík je totiž složka, která je významně obsažena například v zelenině, zejména té listové a v rajčatech, v bramborách, banánech, avokádu, ale i v rybách a najdeme jej také v ořeších.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Objevte sílu stravy

U stravy ještě chviličku zůstaneme. Existuje totiž celá řada dalších složek kromě draslíku, které jsou pro tělo důležité a zásadně se podílejí na snižování vysokého krevního tlaku. Jedná se například také o hořčík, vápník a zinek, které umí krevní tlak optimálně regulovat. Zkuste proto do své stravy zahrnou potraviny bohaté na tyto složky, nebo si je dopřávejte pohodlně ve formě doplňků stravy, které se dají sehnat v každé lékárně či specializované prodejně zaměřené na zdraví a životní styl.

Věnujte se meditaci

I když se to možná nezdá, meditace jako taková dokáže krevní tlak snížit přesně tak, jak potřebujete. Během této aktivity se totiž prohloubí vaše dýchání, sjednotí se jeho tempo a také vaše mysl by měla zůstat čistá a bez zbytečné zátěže stresu, či nejrůznějších negativních myšlenek a pocitů. Pokud se tedy budete pravidelně věnovat hloubkové meditaci uvidíte, že váš tlak začne krásně klesat.

iZdroj fotografie: Pexels

Znáte nějaké další účinné metody snížení krevního tlaku?

Zdroj: Medicalnewstoday

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články