Mravenčení a znecitlivění rukou či nohou může být signálem vážného zdravotního problému. Kdy navštívit lékaře?

Mravenčí vám často v části těla nebo dokonce trpíte necitlivostí? Možná o nic nejde, ale taky může jít úplně o vše, proto raději navštivte svého lékaře.

Mravenčení v končetinách i Zdroj fotografie: Uživatel Olimane / Creative Commons / CC BY SA
                   

Je samozřejmé, že pokud se opíráte o ruce, sedíte si na noze nebo si jednoduše jednu z končetin přeležíte při spánku, pak pocítíte mravenčení nebo necitlivost. Ale pokud mravenčení nebo necitlivost přetrvává delší dobu a nemá žádnou příčinu, může se jednat o nějakou nemoc. Jako například o roztroušenou sklerózu nebo syndrom karpálního tunelu. Neváhejte a navštivte svého lékaře. Touto problematikou se zabývá i lékařská poradkyně Nancy Hammond.

Co přesně způsobuje mravenčení nebo necitlivost?

Je mnoho faktorů, které způsobují necitlivost nebo mravenčení, nejčastější je zmíněná přeležená končetina, která posléze působí tlak na nerv, když se však pohnete, necitlivost se zmírní. Mohou však existovat i jiné příčiny těchto stavů, jako jsou kousnutí hmyzem nebo zvířetem, toxiny v mořských plodech, nedostatek vitaminu B12, draslíku, vápníku nebo sodíku, radiační terapie nebo léky podávané při chemoterapii.

Kousnutí hmyzem iZdroj fotografie: Uživatel J4p4n / Creative Commons / Public Domain

Pokud však necitlivost a mravenčení přetrvává i bez těchto příčin, raději vyhledejte lékařskou pomoc. Může jít totiž i o něco vážnějšího, jako jsou některé specifické nemoci. Mezi taková onemocnění patří diabetes, neuropatie, migréna, Raynaudův syndrom, roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda (mrtvice), záchvaty, kornatění tepen nebo hypotyreóza.

Jestliže trpíte jinými zdravotními problémy nebo jste se poranili a myslíte si, že necitlivost a mravenčení má zdroj zde, vyhledejte lékařskou pomoc. Nebezpečná jsou poranění zad nebo krku, které mohou způsobit i problémy s pohyblivostí či možnou ztrátu vědomí. Může se jednat i o příznaky mrtvice, pro kterou je dále typická nezřetelná řeč, problémy se zrakem, pocity slabosti a bolesti, ztráta kontroly nad vylučovacími orgány a podobně.

Očekávejte, že si váš lékař vyžádá přesnou anamnézu

Pokud se rozhodnete jít ke svému lékaři, počítejte s tím, že si vyžádá přesnou a anamnézu, takže nesmíte zapomenout vůbec na nic a prozradit mu veškeré příznaky, které by mohly nasvědčovat vážné nemoci. Nachystejte si i seznam léků, které užíváte, příčina totiž může být i zde. Počítejte také s řadou testů, jako například krevními testy, testy na hladinu elektrolytů, testování funkce štítné žlázy, toxikologický screening, testování hladiny vitamínů nebo lumbální punkcí (odebrání mozkomíšního moku).

Mravenčení v chodidlech iZdroj fotografie: Esther Max / Creative Commons / CC BY

Mezi další testy patří zobrazovací metody. Tedy testy pomocí rentgenu (RTG), angiografie – ta zobrazuje veškeré cévy ve vašem těle, hodně podobná metodě RTG, CT, magnetická rezonance (umožňuje poskytnout informace o všech vašich orgánech a fyziologických funkcích každého orgánu zvlášť) a nakonec ultrazvuk. Léčba se však liší na základě vašeho onemocnění.

Pokud trpíte necitlivostí, dávejte hlavně pozor na to, na co saháte. Jelikož při dotyku nic necítíte, můžete si způsobit i nebezpečný úraz. Při necitlivosti zkrátka necítíte nebo cítíte velmi málo, takže se může stát, že se dotknete něčeho horkého, aniž byste to věděli, popálíte si kůži nebo se o něco říznete. Dávejte na sebe pozor a kontaktujte svého lékaře.

Jak jste na tom s necitlivostí a mravenčením vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články