Necitlivost v rukou: Na vině je nedostatek vitamínů, ale i blížící se mrtvice

Pokud se pravidelně potýkáte s necitlivostí v rukách, raději se rychle poraďte se svým lékařem. Na vině totiž může být vážné onemocnění.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Častá necitlivost rukou je příznak, který by neměl nikdo ignorovat. Ačkoli za ním ve většině případů stojí pouhé přeležení končetiny nebo mírnější příčina (třeba držení ruky dlouhou dobu v jedné poloze), někdy se může začít objevovat v důsledku vážnějších problémů. Mezi ty patří dle lékařky Heidi Moawad například syndrom úředníka, poškození periferních nervů, metabolické poruchy nebo také nadměrná konzumace alkoholických nápojů.

Nejčastější příčiny necitlivosti rukou 

Pokud se brnění či necitlivost rukou začíná objevovat čím dál častěji, zkuste nejprve doplnit hořčík a vitamíny skupiny B. Tyto složky mají velký vliv na nervovou soustavu a příznak často způsobuje právě jejich nedostatek. Na vině pak může být také přeležení končetiny během noci. V takovém případě se ztuhlost a další nepříjemnosti objeví zpravidla po ránu a pomůže vám s nimi pomalé rozhýbání. Možná je také na čase zkusit jinou polohu spánku.

Brnění ruky iZdroj fotografie: iStock
Brnění ruky se může objevit v důsledku řady nebezpečných onemocnění

Příznaky se mohou objevit také v důsledku poškození periferních nervů vyvolaného metabolickou poruchou (například cukrovka) nebo intoxikace při alkoholismu. Brnění rukou však bývá také příznakem mozkové mrtvice, srdečního infarktu a obecně se může objevit v důsledku stlačení nervů po úrazech a zánětech, zmnožení kloubní výstelky v zápěstí (k tomu dochází nejčastěji při revmatismu), ale i přetížení či dlouhodobé namáhání rukou. 

Brnění v pažích a závratě –⁠ na vině může být krční spondylóza, která postihuje 90 % lidí ve věku nad 60 let. Jaké jsou příčiny?

Syndrom úředníka a neustálé sezení u počítače 

Další častou příčinou neustálého brnění rukou může být dle serveru Healthline syndrom úředníka. Příznak v tomto případě doprovází bolest a končetina je ztuhlá a neobratná, přičemž onemocnění nejčastěji vzniká v důsledku úrazu nebo přetěžování ruky namáhavou manuální prací (zejména dlouhodobým psaním na počítači). Na webu JakZdravě jsme také psali, jak při častém sezení u počítače můžete chránit své oči i svou páteř

Jak často brní ruce vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články