Spánková deprivace vede ke zhroucení organismu a může i zabít. Kromě toho má značný vliv na plodnost

Nedostatek spánku může mít nebezpečný vliv na naše zdraví, psychiku a produktivitu. Zde se můžete s tímto problémem seznámit blíže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste již někdy nemohli celou noc spát, pravděpodobně víte, jak moc jste se druhý den cítili unavení, podráždění a rozladění. Podle odbornice Stacy Sampson však nedostatek spánku nezpůsobuje pouze změnu nálady – z dlouhodobého hlediska jde o problém, který skutečně ohrožuje lidské zdraví, a to jak z fyzického, tak i psychického hlediska. Níže se proto můžete seznámit s těmi nejčastějšími příčinami a možnými důsledky nedostatku spánku.

Příčiny nedostatku spánku

Nedostatek spánku nebo-li spánková deprivace vzniká, když spíte pravidelně kratší dobu než sedm hodin nebo nespíte dostatečně kvalitně. Jde o skutečnost, která může vést k nebezpečným zdravotním následkům, které mohou ovlivnit celý váš organismus. Vaše tělo potřebuje spánek, aby mohlo co nejlépe fungovat – během spánku tělo regeneruje a obnovuje svou veškerou chemickou rovnováhu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bez dostatku spánku nebude moci fungovat správně ani váš mozek, neboť mu nebude poskytnut dostatečný odpočinek, v důsledku čehož nebude moci zpracovávat během noci veškeré informace, které během dne získal. Někdejší studie dokonce poukázaly na to, že příliš málo spánku zvyšuje riziko předčasného úmrtí. 

Příznaky nedostatku spánku 

Člověk, který nespí dostatečně dlouho a kvalitně, může pociťovat řadu příznaků, včetně věčné ospalosti, častého zívání, podrážděnosti, změn nálady, sníženého sexuálního apetitu a potížemi se soustředěním a pamětí. Lidé většinou tento problém řeší nadměrnou konzumací kávy nebo energetických nápojů, což jednak vůbec nepomáhá, a jednak to může být pro vaše zdraví ještě nebezpečnější, než kdybyste problém nechali být. 

Stimulační látky, jako je kofein, nestačí k tomu, aby překonaly hlubokou potřebu spánku vašeho těla – naopak situaci zhoršují. Přílišná konzumace kávy po noci, během které se vám nedařilo usnout, vaši únavu sice pocitově překryje, ale vaše tělo bude stále volat o pomoc. V důsledku tohoto problému se pak jedinec může potýkat s chronickou nespavostí, která může narušit vnitřní systémy těla natolik, že se budete potýkat s mnohem horšími příznaky, než jsou ty výše uvedené. 

Důsledky nedostatku spánku

Nedostatek spánku je skutečný problém, který může ovlivnit hned několik aspektů lidského zdraví: 

  • Imunitní systém: Nedostatek spánku může způsobit, že člověk bude náchylnější k infekcím a k onemocněním dýchacích cest.
  • Kardiovaskulární systém: Spánek pomáhá obnovovat srdeční cévy a ovlivňuje procesy, které udržují krevní tlak a hladinu cukru v normální hladině. 
  • Hmotnost: Spánek může ovlivňovat hormony, které řídí pocit hladu a sytosti a uvolňování inzulínu. 
  • Mozek: Nedostatek spánku ovlivňuje prefrontální kůru mozkovou, díky které dokážeme uvažovat, a amygdalu, díky které umíme rozpoznat emoce. 
  • Hladiny hormonů: Nedostatečný spánek může ovlivnit produkci hormonů, včetně růstových hormonů a testosteronu. Navíc také způsobuje, že se v těle uvolňují stresové hormony, jako je noradrenalin a kortizol.
  • Plodnost: Špatný spánek může ovlivnit produkci hormonů, které podporují plodnost.
  • Dlouhodobé účinky a komplikace: Z dlouhodobého hlediska může příliš málo spánku zvýšit riziko hypertenze, cukrovky nebo inzulínové rezistence, spánkové apnoe, obezity, srdečního infarktu, mrtvice, deprese nebo úzkosti. 
iZdroj fotografie: Depositphotos

Osoby, které nespí dostatečně dlouho a kvalitně, se mohou potýkat také s vyšším rizikem ospalosti při řízení, což může vést k nebezpečným nehodám. Lidé by proto neměli řídit ani používat stroje, pokud jsou ospalí.

Kolik hodin spánku si denně dopřáváte vy? 

Zdroj: Medicalnewstoday & Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články