Břicho jako balón aneb Nejčastější příčiny nadýmání, které není radno podceňovat

Bolesti břicha nebo plynatost dokáží pořádně potrápit i v případě, že nemají závažné příčiny. Mohou ale také signalizovat vážné onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nafouklé břicho a nežádoucí zvukové efekty trápí čas od času každého. Nadýmání si nevybírá, nejčastěji je důsledkem konzumace nadýmavých potravin. Mezi ně patří hlavně luštěniny, vysoce průmyslově zpracované potraviny, jako například sladkosti. Tyto stavy mohou rovněž nastat po užití neobvykle vysokého množství umělých sladidel ve stravě. Stejně vysoké riziko nadýmání vzniká i při rychlém a překotném hltání jídla. Kromě těchto méně závažných příčin ale existují i další aspekty, které mají za následek nepříjemný nafouklý pocit.

Antibiotika a chronický stres

Lidé. kteří ukončili léčbu antibiotiky, mohou trpět nadýmáním v důsledku narušení střevní mikroflóry. Nedostatek užitečných střevních bakterií způsobuje zvýšenou citlivost na některé potraviny, které ve střevě kvasí a produkují nadbytek plynu. Velmi vhodné je podávání probiotik a konzumace takzvaných živých potravin. Tato opatření jsou vhodná nejen k obnovení střevního mikrobiomu, ale také prospívají celkové imunitě člověka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším aspektem, který má za důsledek zvýšenou plynatost, je příjem nevhodného množství vlákniny. Potíže mohou nastat jak při jejím nízkém příjmu, tak i při příliš vysokém. Optimální množství vlákniny u dospělého člověka je 30 g za den. Jednou z méně nápadných příčin nadýmání je dlouhodobý chronický stres. Lidské tělo je silně propojené a tak negativní emoce a pocity dokáží způsobit leckteré fyzické trápení.

Příčina může být vážnější…

Ač jsou příčiny nadýmání ve většině případů spíše banální, není to pravidlem. Tyto nepříjemné obtíže mohou poukazovat i na vážnější onemocnění. Nadměrné hromadění plynů ve střevech může být důsledkem přecitlivělosti na laktózu nebo také střevního zánětu. Tyto diagnózy bývají provázeny četnými průjmy s obsahem hlenu, hnilobným zápachem a změnou barvy stolice. Také mohou být na vině často se vyskytující střevní polypy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V lidském těle vše souvisí se vším. Příčina plynatosti tedy vůbec nemusí souviset s trávením. Často je nadýmání nepřímým příznakem zánětu ledvin či močových cest. Rovněž ledvinové kameny – obzvláště ty velké – mohou způsobovat tento neblahý stav. Dlouhotrvající úporný meteorismus může být také méně nápadným důsledkem velmi vážných systémových onemocnění. Odborníci v této souvislosti zmiňují například ovariální karcinom.

Zdroj: Medicine Net

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články