Nejčastější příznaky krevních sraženin: Od otoků až po průjem a závratě

Srážení krve je normální tělesná funkce, kterou potřebujete, abyste z malé ranky nevykrváceli. Problém nastává, když se krevní sraženina vytvoří uvnitř cév.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Když se vytvoří v tepně nebo žíle krevní sraženina, mohou se objevit komplikace, které mohou být i život ohrožující. Charakter příznaků se liší podle toho, kde se ve vašem těle sraženina nachází. Doktor Graham Rogers říká, že je nutné znát časné příznaky, které krevní sraženiny vyvolávají, abyste včas vyhledali lékařskou pomoc a dostali adekvátní léčbu dřív, než bude pozdě.

Oteklá ruka nebo noha

Když se vytvoří krevní sraženina v paži nebo noze, objeví se otok. To bývá nejčastěji způsobeno hlubokou žilní trombózou, kdy sraženina (trombus) překáží v proudění krve dál do oběhového systému. Největší nebezpečí při této nemoci vzniká, když se sraženina nebo její část odtrhne a putuje do plic, kde způsobí plicní embolii.

Bolest v noze

V případě, že se sraženina objeví v dolní končetině, pocítíte křečovitou bolest. Bolest se bude zhoršovat při pohybu. U hluboké žilní trombózy je charakteristický kromě bolesti otok, zarudnutí a viditelné hromadění krve v žilách na noze. Postižené místo může být na pohmat teplejší.

Zarudnutí kolem žil

Červené skvrny podél žil jsou dalším příznakem, že je s vašimi cévami něco v nepořádku. Nejedná se o žádné vyrážky ani modřiny, ale o zarudnutí v důsledku podráždění.

Obrázek z anatomie člověka zobrazující cévní systém a čtyři malé obrázky znázorňující fáze tvorby krevní sraženiny iZdroj fotografie: Freepik

Bolest na hrudi, dušnost a kašel

Pokud se bolest na hrudi spojuje s hlubokým dýcháním, dušností, závratěmi, chvěním v hrudi nebo intenzivním bušením srdce, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Může jít o krevní sraženinu v plicích. Totéž platí o bezdůvodném kašli s vysokou tepovou frekvencí.

Příznaky podle lokalizace sraženiny

Od místa, kde se sraženina vyskytuje, se odvíjejí příznaky charakteristické pro danou oblast. To vám napoví, která část těla je postižena. V každém případě je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

  • Končetiny dávají o sraženině vědět otokem, náhlou bolestí a bolestivostí, případně zvýšenou teplotou postižené oblasti.
  • Vytvoří-li se sraženina v cévách v břiše, způsobí průjem, zvracení, krev ve zvratcích nebo ve stolici a velmi silnou bolest břicha.
  • Krevní sraženina v mozku se může projevit změnami vidění, slabostí, změnami citlivosti v obličeji nebo na jedné straně těla nebo poruchami řeči.
  • Srdce dává o sraženině vědět akutními příznaky, kam patří dušnost, pocení, bolest na hrudi šířící se do levé paže, nevolnost a závrať a (v krajním případě) ztráta vědomí.
  • Sraženina v plicích znamená plicní embolii, život ohrožující stav, projevující se ostrou bolestí na hrudi, vykašláváním krve, pocením, horečkou, rychlým pulsem, závratí, vážnými potížemi s dýcháním a následnou ztrátou vědomí.

Máte z krevních sraženin strach? Někteří lidé mají vyšší riziko tvorby sraženin. Na vině může být mnoho faktorů. Předně se zaměřte v rámci prevence na zdravý životní styl.

Jaké jsou vaše zkušenosti s krevními sraženinami?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články