Nejlepší spící pozice, ve kterých usnete během pár minut. Tělu poskytnou maximální dobití energie a nebudete se v noci budit

Spánek přichází s pravidelností každý den. Je to čas, kdy tělo odpočívá a regeneruje se. Bohužel tyto procesy maříme špatnou volbou pozice. I spánek totiž může být nezdravý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O důležitosti spánku bylo napsáno mnoho. Je potřeba, aby byl kvalitní, hluboký, pravidelný a dostatečně dlouhý. Jen málokdo se ale pozastavuje nad prospěšností jednotlivých poloh, ve kterých strávíme každou noc přibližně osm hodin. Nezáleží na tom, co komu nejvíce vyhovuje, ale na zdravotním vlivu na lidské tělo a organismus. Je lepší poloha na břiše, na boku nebo na zádech?

Poloha na břiše je nejoblíbenější

Leh na břiše je pohodlný, ale tím výčet jeho výhod končí. Ze zdravotního hlediska jde o jednu z nejhorších variant. Hlava je otočená na stranu a hrozí riziko ranního otoku. Také dochází k ohnutí jedné z vertebrálních tepen, které přivádí krev do mozku. Hrudník je stlačený a plíce se nemohou dostatečně roztáhnout. Na obličeji i hrudníku se pod tíhou těla tvoří vrásky. Tlak na břicho neprospívá vnitřním orgánům ani podbřišku a z dlouhodobého hlediska způsobuje sexuální problémy u žen i u mužů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Poloha na boku není řešením na celou noc

Spánek na boku se přirovnává k poloze embrya a je považovaný za nejpřirozenější. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že poloha na levém boku ulevuje ledvinám a tím prodlužuje život o několik let. Tento styl spánku ale zatěžuje srdce a nedoporučuje se lidem s hypertenzí. Způsobuje bolesti krční páteře, která je po několik hodin ve strnulé a ohnuté pozici. Na straně obličeje, která se těsně dotýká polštáře, se naopak prohlubují vrásky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Poloha na zádech je většinou volba z nouze

Spaní na zádech je přirozené a uvolňující. V této poloze tělo nestlačuje srdce ani plíce a podbřišek, páteř je narovnaná a dochází k regeneraci namáhaných svalů. Netvoří se z ní vrásky a je ideální polohou pro lidi se skoliózou a pro rizikovou skupinu hypertoniků, kteří trpí vysokým tlakem krve. Spaní na zádech je ale zapovězeno lidem bojujícím s chrápáním a spánkovou apnoe.

Zdroj: Heatlhline

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články