Účinné způsoby snižující horečku v krátkém čase i bez léků, pro děti a dospělé. Kdy však raději navštívit lékaře?

Virová horečka je jakákoli horečka, která vzniká v důsledku virové infekce. Ta se skládá z drobných zárodků, které se snadno šíří z člověka na člověka.

horecka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se nakazíte virovým onemocněním, jako je nachlazení nebo chřipka, váš imunitní systém začne pracovat na plné obrátky. Součástí této reakce je často i zvýšená tělesná teplota, která pro viry tvoří méně příznivé podmínky. Na rozdíl od bakteriálních infekcí nereagují virová onemocnění na antibiotika, takže se většina z nich musí jednoduše vyležet, což může trvat v závislosti na typu infekce od několika dnů až po celé týdny. Zatímco se však léčíte, můžete udělat některé věci, které vám pomohou příznaky utlumit na minimum, uvedla Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT.  

Poznáte, kdy je čas navštívit lékaře? 

Běžná horečka obvykle není důvodem k obavám, avšak v momentě, kdy se dostane vysoko nad úroveň 37 °C, může představovat určité zdravotní riziko.

Pro děti:

  • Vysoká horečka může být pro malé dítě nebezpečnější než pro dospělého. Dětského lékaře je potřeba zavolat v případě: 
    • Děti ve věku 0 až 3 měsíce: Pokud je teplota v konečníku 38 °C nebo vyšší.
    • Děti ve věku 3 až 6 měsíců: pokud je rektální teplota vyšší než 39 °C a děti jsou podrážděné nebo ospalé.
    • Děti ve věku od 6 do 24 měsíců: Pokud je rektální teplota vyšší než 39 °C a trvá déle než jeden den. Pokud mají další příznaky, jako je vyrážka, kašel nebo průjem, zavolejte ihned.
    • U dětí od 2 let zavolejte lékaře, pokud mají horečku, která opakovaně stoupá nad 40°C. 
iZdroj fotografie: Pixabay

Pro dospělé:

  • Horečky mohou být v některých případech rizikové i pro dospělé jedince. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat, pokud se vaše teplota zvýší nad 39 °C a trvá déle než tři dny. Léčbu vyhledejte také v případě, že horečku doprovází:
    • silné bolesti hlavy
    • vyrážka
    • citlivost na jasné světlo
    • ztuhlý krk
    • časté zvracení
    • potíže s dýcháním
    • bolest na hrudi nebo břicha
    • křeče nebo záchvaty
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pijte tekutiny 

Během virové infekce je vaše tělo mnohem teplejší než obvykle, což způsobuje, že se potíte ve snaze se ochladit. To však následně vede ke ztrátě tekutin nebo dokonce dehydrataci. Snažte se tak během léčení co nejvíce pít, abyste doplnili ztracené tekutiny. Nemusí to být jen voda. Dostatečnou hydrataci vám může zajistit také například džus, vývar, čaj bez kofeinu, vývar či sportovní nápoj. Kojencům a batolatům může prospět speciálně připravený nápoj s elektrolyty, který seženete na internetu nebo ve velkoobchodě.

Dopřejte si dostatek odpočinku 

Virová horečka je známkou toho, že vaše tělo usilovně bojuje s infekcí. Dopřejte si tak trochu volna a co nejvíce odpočívejte. I když nemůžete strávit den v posteli, snažte se vyhnout co největší fyzické aktivitě. Spěte nejlépe osm až devět a více hodin denně a během dne nikam nespěchejte. Důležité je také dočasně pozastavit veškeré cvičení, protože vyčerpání může teplotu zvyšovat. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Užívejte volně prodejné léky 

Volně prodejné léky na snížení horečky jsou nejjednodušším způsobem, jak infekci zvládnout. Kromě dočasného snížení horečky vám také pomohou cítit se o něco méně nepříjemně. Nezapomeňte však dbát na dostatečný odpočinek přesto, že se již cítíte dobře.. Mezi ty nejlepší volně prodejné léky patří:

  • Paracetamol (dětský Tylenol)
  • Ibuprofen (dětský Advil, Motrin).
  • Aspirin
  • Naproxen (Aleve)
iZdroj fotografie: Depositphotos

Nikdy nepodávejte aspirin dětem, jelikož může výrazně zvýšit riziko Reyova syndromu, vzácného, ale velmi závažného onemocnění. Také nezapomeňte číst doporučení na lécích, abyste náhodou nepozřeli více pilulek, než je zdravé. 

Vyzkoušejte rostlinné léky 

Lidé někdy k léčbě virové infekce užívají také rosltinné léky, které prokazatelně zlepšují horečku zejména u zvířat. Bohužel však zatím neexistují žádné spolehlivé důkazy o tom, že by fungovaly také u lidí. Jelikož je jejich bezpečnost u dětí často nejasná, uděláte nejlépe, když jim je vůbec nebudete podávat. Než vyzkoušíte jakýkoliv z těchto doplňků stravy, nezapomeňte se poradit také se svým lékařem.

  • Moringa
    • Moringa je tropická rostlina, která disponuje řadou léčivých účinků. Téměř všechny její části obsahují vitaminy, minerály, antioxidanty a antibakteriální látky. Jedna studie z roku 2014 však také zjistila, že kůra moringy dokáže snížit horečku u králíků. Ačkoliv je sice zapotřebí dalšího výzkumu u lidí, někteří odborníci naznačují, že může být šetrnější k játrům než volně prodejné léky. Moringu nepoužívejte, pokud jste těhotná nebo užíváte léky, které jsou substráty cytochromu P450, jako je lovastatin, fexofenadin nebo ketokonazol.
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Kořen kudzu
    • Kořen kudzu je bylina používaná v tradiční čínské medicíně, která disponuje protizánětlivými účinky a snižováním bolesti. Studie z roku 2012 také naznačila, že snižuje horečku u potkanů. Jejímu užití byste se však měli vyhnout, pokud užíváte tamoxifen nebo methotrexát. V případě, že jste člověk trpící cukrovkou, měli byste se poradit s vaším lékařem, zda je pro vás kořen kudzu dobrou volbou. Může totiž snižovat hladinu cukru v krvi, což si žádá změnu medikace. Najdete jej v podobě prášku, kapslí nebo tekutého extraktu online.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články